birgün

13° AÇIK

'Çav Bella' davasında Banu Özdemir hakkında ikinci kez beraat kararı çıktı

İzmir'de bazı camilerden yapılan "Çav Bella" yayınını sosyal medya hesabından paylaştığı için yargılanan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’nin beraat kararını bozması üzerine yeniden hakim karşısına çıktı. Mahkeme, Özdemir’i bir kez daha suçsuz buldu.

GÜNCEL 28.06.2022 16:16
'Çav Bella' davasında Banu Özdemir hakkında ikinci kez beraat kararı çıktı
Abone Ol google-news

İzmir'de bazı camilerden yapılan "Çav Bella" yayınını sosyal medya hesabından paylaşmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklanıp 9 gün cezaevinde kalan eski CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Banu Özdemir, ikinci kez beraat etti.

Banu Özdemir, İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi'nin beraat kararını bozması üzerine 9 Haziran 2022 tarihinde yeniden hakim karşısına çıkmıştı. Özdemir, İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada yaptığı savunmada, “Binlerce kişinin paylaşmış olduğu bir olgu aktarımı, siyasi kimliğim üzerinden iftira ve asılsız ithamlarla hedef gösterildi. Cezaevlerinin tahliye edildiği süreçte hapse atıldım. Sekiz ay yargılandım, beraat ettim" diyerek özür beklediğini söylemişti. Dava, savcının esas hakkında mütalaa için süre talebi nedeniyle ertelenmişti.

İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi'nde bugün yapılan duruşmaya Banu Özdemir ve avukatları katıldı. Duruşmayı, Özdemir’in ailesi ve yakınlarının yanı sıra CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de takip etti.

Özdemir, savcının "aleyhte delil olmadığı, suçun maddi ve manevi unsurlarının oluşmadığı" yönündeki görüşünün ardından bir kez daha beraat etti. Mahkeme, ikinci kez Özdemir'in beraatına karar vermiş oldu.

"SON HAKSIZLIĞA UĞRAYAN OLMAK İÇİN MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Banu Özdemir de şunları söyledi:

"Bugüne kadar vermiş olduğumuz hak ve hukuk mücadelesinde gerek yanımızda bulunarak gerek Türkiye'nin dört bir yanından desteklerini ileten, dayanışmalarını ileten herkese çok teşekkür ederim. İki yıl önce hakkımda asılsız itham ve çok aşağılık iftiralarla bir karalama kampanyası yapılmıştı. Hedef gösterilmiştim. Suçsuz yere özgürlüğümden alıkonulmak zorunda bırakılmıştım. İki sene içerisinde süren yargılamalarda beraat etmiştim. Bugün, bozma kararı sonrasında çıktığımız mahkemede yeniden beraat etmiş oldum. Türkiye'de haksızlığa uğrayan ilk ben değilim. Ancak önceki duruşmalarda da ifade ettiğim gibi son haksızlığa uğrayanlar bizler olmamız için, herkes için ve her canlı için adalet şiarıyla mücadele etmeye, dayanışma göstermeye, çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz."

AVUKAT VELİ: GECİKMİŞ ADALET, ADALET DEĞİL

Özdemir'in avukatı Yağızcan Veli, karar ilişkin şöyle konuştu:

"Banu Hanım hakkında bir paylaşımdan dolayı bir iddianame açılması dahi Anayasa’yla teminat altına alınan ifade özgürlüğünün ihlali anlamındadır. Bugün bir beraat kararı verilmiş olsa da gecikmiş adalet, elbette ki adalet değildir. Evet, biz bugün sevinçliyiz, bir beraat kararı alındığı için. Ama süreç içinde Banu Hanım’ın tutuklu yargılanmış olması ve özellikle siyasi kimliğinden, muhalif tavrından dolayı, yapmış olduğu paylaşım nedeniyle muhalifler üzerine caydırıcı etki, baskı yaratılmasını da bu vesileyle tarihe bir not düşmek isteriz."

NE OLMUŞTU?

İzmir'de 2020 yılının mayıs ayında bazı camilerden yapılan "Çav Bella" yayınını sosyal medya hesabından paylaşan eski Banu Özdemir, hakkında başlatılan soruşturma kapsamında gözaltına alınmış, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine konulmuştu. 9 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen Özdemir hakkında, 'basın yoluyla halkı alenen kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçundan dava açılmıştı.

10 Aralık 2020 tarihindeki karar duruşmasında, İzmir 50. Asliye Ceza Mahkemesi, Özdemir hakkında beraat kararı vermişti. Savcı, kararı istinaf mahkemesine taşımış, dosyayı inceleyen İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 12. Ceza Dairesi bozma kararı vermişti. Dosyanın yeniden değerlendirilmesi gerektiği belirtilen kararda, kamu barışının bozulma ihtimalinin bulunup bulunmadığının değerlendirilmesi, camilerdeki müdahaleyle ilgili diğer soruşturmaya bakılıp aralarındaki bağlantının araştırılması istenmişti.

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol