birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 10.10.2019 20:41

Çavuşoğlu: 30 kilometrenin altına inmeyi planlamıyoruz, takvimlendirme yapmak doğru olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "30 kilometrenin altına inmeyi planlamıyoruz. Suriyeli Kürt kardeşlerimiz de buralara dönecekse çoğunluğu Kürt olan Ayn El Arap gib bölgelerden teröristlerin çıkması lazım" diye konuştu.

Çavuşoğlu: 30 kilometrenin altına inmeyi planlamıyoruz, takvimlendirme yapmak doğru olmaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu CNN TÜRK'te Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı.

Çavuşoğlu, "Terörün çirkin yüzü görmek isteyen için ortada. Operasyonun amacı teröristleri çıkarmak. 30 kilometrenin altına inmeyi planlamıyoruz" diyerek, harekatın kısıtlı bir bölgede yapılacağını söyledi.

Bakan tarafından yapılan açıklamada "Suriyeli Kürt kardeşlerimiz de buralara dönecekse çoğunluğu Kürt olan Ayn El Arap gib bölgelerden teröristlerin çıkması lazım. Bu teröristler yüzünden dönemiyorlar. Harekat için takvimlendirme yapmak doğru bir şey olmaz. Bir an önce bölgede istikrar sağlanmalı" denildi.

'ZATEN KARARIMIZI VERMİŞTİK'

ABD Başkanı Donald Trump ile yapılan görüşmelere dair de konuşan Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Trump'la telefon görüşmesinde zaten kararımızı vermiştik. Sayın Cumhurbaşkanımız Trump’a bizzat kendisi söylemek istedi. Cumhurbaşkanımız bu harekatın başlaması için aylar önce talimat vermişti.

Süreci mutabakatla yapmayı istemiştik. Ortak bir harekat merkezinin oluşturulması gibi bazı adımlar atıldı fakat bu yetmez devamı gelmesi lazım ve arkasından da sahada edindiğimiz bilgilerle öğrendik. Sahadaki gerçeklerle kararımızı aldık. Sabrettik ama sonunda kendimiz adım attık. Güvenli bölgede DEAŞ'lıların sorumluluğu bizim. YPG DEAŞ'lıları elinde silah olarak tutuyor. Cumhurbaşkanı DEAŞ'lılarla ilgili mesaj verdi."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız