birgün

16° AÇIK

SİYASET 13.01.2020 19:02

Çavuşoğlu: Hafter yarına kadar süre istedi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Libya'da muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık" dedi.

Çavuşoğlu: Hafter yarına kadar süre istedi

Rus mevkidaşı Lavrov ortak basın açıklaması düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Libya'da ateşkes metnini Serrac imzaladı, Hafter yarına kadar süre istedi" dedi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"(Libya için) Muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık.

Hafter tarafı (Libya ateşkes mutabakatını imzalamak için) yarın sabaha kadar süre istedi.

Cumhurbaşkanlarımızın 8 Ocak'taki çağrısı doğrultusunda Libya tarafları arasında bir ateşkes imzalanması için Rus ortaklarımızla birlikte gün boyu çalıştık.

(Libya için) Muhtemel bir ateşkesin modalitelerini içeren taslak bir metin ortaya çıkardık. Bu metin üzerinde özellikte Hafter tarafından gelen değişik önergeleri de uzlaşı anlayışıyla dikkate aldık. Bu metin nihai hale geldikten sonra, Lavrov'un da söylediği gibi, Sayın Sarrac ve Sayın Neşri bu metni imzalayarak Türkiye tarafına teslim etti.

Hafter tarafı ise (Libya ateşkes mutabakatını imzalamak için) yarın sabaha kadar süre istedi.

Sabah Hafter tarafı da bu metni imzalarsa daha önce girişimimiz sonucunda ve iki başkanın çağrısı sonucunda sözlü olarak ateşkese uyacaklarını ilan eden Sarrac ve Hafter tarafları yazılı bir şekilde de bu taahüdü yerine getireceklerdir.

Libya Temsilciler Meclisi Başkan Danışmanı: Biten Libya görüşmesinde anlaşma imzalanmadı

Libya'nın doğusundaki Tobruk'ta bulunan Libya Temsilciler Meclisi’nin Başkan Danışmanı el-Safi, Moskova’daki görüşmenin sona erdiğini ama hiçbir anlaşmanın imzalanmadığını belirtti.

General Halife Hafter tarafından desteklenen Libya Temsilciler Meclisi'nin Başkan Danışmanı Hamid el-Safi, “Libyalı taraflar arasındaki görüşme, bir anlaşma imzalanmadan sona erdi” dedi.

Ateşkes metninin ayrıntıları

Sputnik'in haberine göre, Libyalı taraflar birbirlerine yönelik saldırganlıklara son verme ve tüm alanlarda askeri gerilimi azaltma konusunda mutabakat sağladı.

Bu kapsamda taraflar, Libya'daki krizin çözülmesi için çalışma grupları kuracak.

Metinde, "Libyalı taraflar arasında müzakereler yoluyla siyasi çözüm bulunmasını, insani sorunların çözülmesini ve ülkenin ekonomik olarak yeniden canlanmasını sağlayacak koşulların oluşturulması için çalışma grubu kurulması kararlaştırıldı. Çalışma grubunun ilk toplantısı, ocak ayı içinde yapılabilir" dendi.

"5+5 formatında askeri komisyon kurulacak"

Taslak metnin bir diğer maddesine göre taraflar, 5+5 formatında bir askeri komisyon kurulması kurmaya karar verdi.

BM Libya Misyonu'nun önlemleri kapsamında öngörülen şekilde 5+5 formatında kurulacak askeri komisyon, çatışmanın tarafları arasındaki kesişme hattının belirlenmesinden, ateşkesin izlenmesinden ve ateşkesin sürdürülebilirliğinin sağlanmasından sorumlu olacak.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız