Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Montrö Anlaşmasını tüm maddeleriyle birlikte uygulayacağız. Daha önce harfi harfine, çifte standarda düşmeden uyguladığımız gibi uygulayacağız" dedi.

Çavuşoğlu: Montrö Anlaşması'nı harfi harfine uygulayacağız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NTV yayınında Ukrayna'daki tahliyeler ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ukrayna'daki Türklerin tahliyesine başlandığını belirten Çavuşoğlu, ülkede yaklaşık 16 bin vatandaşın olduğunu söyledi

"Kara yoluyla vatandaşlarımızı taşıma kararı aldık" diye konuşan Dışişleri Bakanı, "Yarından itibaren tahliyelerimize hız vereceğiz" ifadelerini kullandı.

"Tahliye için 2 bin 500 vatandaşımız başvuru yaptı" diyen Çavuşoğlu, "Çatışma öncesi 20 bin vatandaşımız vardı, şimdi 15-16 bin vatandaşımız var" şeklinde konuştu.

Bakan Çavuşoğlu, "OECD'de de bazı kararlar alınacağını öğrendik" derken, "Batının iyi bir sınav vermediği ortada. Bu saldırı önlenseydi iyi bir sınav verilmiş olurdu" diye konuştu.

Ukrayna'nın Montrö talebi ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Türkiye taraf olduğu anlaşmalara her zaman uymuştur" ifadelerini kullandı.

Montrö'nün 19. maddesinde bir geminin kendi üssüne dönme talebi olduğu takdirde izin verildiğini söyleyen Dışişleri Bakanı, "Türkiye Montrö'yü tamamen uygulayacak" diye konuştu.

'PUTİN'İN ÇAĞRISINI YADIRGADIK'

Vladimir Putin'in darbe çağrısıyla ilgili konuşan Bakan, "Yadırgadık, kabul edilemez bir çağrıdır. Ukrayna'da kararı halk vermelidir" dedi.

Mevlüt Çavuşoğlu, "Önemli olan iki liderin görüşmesi, yeri önemli değil" dedi.