birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

Çavuşoğlu: Mutabakat TBMM'den geçmediği halde iki ülke de NATO'ya giremez

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine ilişkin yaptığı açıklamada, "NATO mutabakatı TBMM'den geçmediği halde iki ülke de NATO'ya giremez" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "İki ülkenin terörle mücadele ve savunma sanayi alanındaki yasalarını güncellemeleri gerekiyor. Yaptığımız mutabakat zaptı bu ülkelerin de oldukça yararına" dedi.

SİYASET 04.07.2022 11:40
Çavuşoğlu: Mutabakat TBMM'den geçmediği halde iki ülke de NATO'ya giremez Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin yapılan zirve ve Türkiye’nin vetosunu geri çekmesine ilişkin açıklama yaptı.

NTV'de gündeme yönelik değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, iki ülkenin NATO üyeliği tartışmalarına değinerek Madrid'de NATO'nun ev sahipliğinde Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın imzaladığı mutabakat metniyle ilgili konuştu.

Çavuşoğlu, mutabakat metnine diğer NATO ülkelerinin de katılımının sağlanacağını ifade ederek, iki ülkeyle imzalanan metnin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmediği halde iki ülkenin de NATO'ya giremeyeceğini söyledi.

Çavuşoğlu, "İsveç ve Finlandiya terörizmle mücadelede Türkiye ile tam işbirliği taahhüt ediyor. Bunlar diyorlar ki, 'Bir terör saldırısı olmadıkça propoganda serbest'. Ama artık bunu da yapamayacaklar. PKK'nın eleman devşirmesini engelleyecekler. Mutabakat zaptımız için diğer NATO ülkelerinin de buna katılmasını sağlayacağız. Sadece üç ülke ile sınırlı kalmayacak. Bu bir yazılı taahhüttür. Biz bunların yazılı ve imzalı olmasını istedik. Mutabakat zammı bir başlangıçtır. Esas olan bağlayıcılıktır. TBMM'den geçmediği halde bu iki ülke de NATO'ya giremez. Mutabakat zaptı üç ülkenin taahhüdüdür" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE KAZANAMADI' DEMELERİ YANLIŞ'

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"İki sorunumuz var. Birinci PKK gibi terör örgütlerinin faaliyetleri. İkincisi ise sanayi ürünlerinde uygulanan bize yönelik ambargo. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg bu süreçte devreye girdi. Biz kendi taslağımızı gönderdik. En son görüşmede, NATO Zirvesi'nden birkaç gün önce, bu iki ülke bizim taleplerimizi kabul etti. Ancak, bazı konularda görüş ayrılıkları devam etti.

Madrid'de görüşmelerde müzakereler devam etti. Sayın Cumhurbaşkanımız Türkiye'nin kırmızı çizgilerini açıkladı. PKK, NATO'nun da terör listesinde. İlk defa YPG/PYD bir NATO belgesinde yer aldı. Ayrıca, Finlandiya ve İsveç NATO üyelikleri konusunda Türkiye'nin milli güvenlik endişelerine saygı duymalılar. Onlar da başbakanları ve cumhurbaşkanları terör örgütlerine herhangi bir destek vermeyeceklerini kabul ettiler.

Bizim bunlara verdiğimiz delilller ışığında PYD/YPG/PKK'nın bağlantılı olduğunu belgeledik. ABD'nin, Fransa'nın bu konuda iki yüzlülükleri var. Bunlar biraz da ABD'ye güvendiler. Ama sonunda masaya oturmak zorunda kaldılar.

Eğer bu ülkeler sözlerini tutmazlarda biz de ona göre adımlar atacağız. Muhalefetin bu konudaki yaklaşımını gerçekten anlamaya çalışıyorum. Bu mutabakattan YAPG/PYD rahatsız, FETÖ rahatsız. Yunanistan rahatsız. İsveç ve Finlandiya muhalefetleri rahatsız. Bizim muhalefetimiz nedne rahatsız olduğunu anlamıyorum. Milletvekillerinin oylarıyla bir kanun kabul edilecek. Bu mücaledeyi biz milletçe veriyoruz. Bu iki ülkenin sözlerini getirmesi için muhalefet hiç baskı yapmadı. HDP ile siyasi ortaklık yapmak isteyen partiler iki yüzlülüklerini gösteriyor. 'Türkiye kazanamadı' demeleri yanlış. İade talebi yaptığımız isimler İsveç ile paylaşıldı.

TÜRKİYE'NİN ABD'DEN F-16 TALEBİ

ABD ile ilişkilerimizde görece olarak daha olumlu bir hava var. Sorunların çözülmesi, ilişkilerin geliştirilmesi muhtemel. F-16 konusundaki görüşmelerimiz çok olumluydu. ABD Başkanı Joe Biden da F-16'ların Türkiye'ye verilmesinden yana olduğunu, acak onayın Kongre'den geçmesi gerektiğini söyledi. Demokrat Parti'de bu duruma karşı çıkan birkaç senatör var. Ancak, şu anda olumsuz bir tablo görmüyoruz.

SURİYE'YE ASKERİ HAREKAT HAZIRLIĞI

ABD'nin YPG'ye olan yardımları konusundaki hayal krıklığımızı defalarca dile getirdik. Ulusal güvenlik meselesi olduğunda, kimin ne dediği önemli değil. Türkiye uluslararası hukuk çerçevesinde gereğini yapmaktadır. Rusya ve ABD'nin Türkiye'ye bir şey söyleme hakkı yok. Biz, Rusya'nın attığı her adımdan mumnun değiliz. Bu konuda oldukça şeffaf davranıyoruz.

UKRAYNA-RUSYA SAVAŞININ NEDEN OLDUĞU GIDA KRİZİ

Birleşmiş Milletler'in bu konuda objektif ve güzel bir planı var. Hem Rusya'nın ihracat ihtiyaçlarını karşılıyor hem Ukraya'nın. Planın işlemesi halinde Ukrayna tahılını uluslararası olarak ihraç edebilecek. Mayınları o bölgeden temizlemeden güvenli hatlar oluşturulamaz.

Şu anda dünyada gıda fiyatları çok yükseldi. Hem Ukrayna'nın hem de Rusya'nın faydasına olacak şekilde bu sorunun çözülmesini istiyoruz.

MADRİD'DEKİ TRANSATLANTİK YEMEĞİ

Bu yemek ev sahibib gayriremi olarak düzenlediği bir yemektir.Yunan liderler de bu yemekte yer almışlardır. Birbirlerine selam vermek insan olarak iletşimin temel gerekliliğidir. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu konuda en güzel yanıtı vermiştir.

İSRAİL İLE NORMALLEŞME ADIMLARI

İsrail'deki hükümet değişikliklerinin ilişkilerimizde olumsuz etkisi olmaz. Ekim ayında ülkede seçimler başlayacak. Ardından büyükelçi atamalarına başlayacağız.

Mısır ile istediğimiz hızda değiliz. İki tarafında da aynı anda aynı hızda olması gerekiyor."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol