birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 07.11.2019 01:24

Çavuşoğlu’na yasadışı lobicilik suçlaması

Kılıçdaroğlu’nun, “Bir bakanın yasadışı uygulamalara katıldığı duyumları alıyoruz” sözündeki hedefinin Çavuşoğlu olduğu konuşuluyor. CHP’li Özel, “Çavuşoğlu’nun uluslararası lobicilik yaptığı duyumlarını aldık. Acilen açıklama yapması gerek” dedi

Çavuşoğlu’na yasadışı lobicilik suçlaması

HÜSEYİN ŞİMŞEK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’de yaptığı grup toplantısında bir bakanın yasa dışı uygulamaları bulunduğu yönünde haberler aldığını söylemesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, o ismin Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu olduğunu açıkladı.

Çavuşoğlu’nun uluslararası lobicilik faaliyetlerine katıldığı ve yüklü bir ödeme aldığı iddialarını aktaran Özel, BİrGün’e yaptığı açıklamada, “Türk dış politikasını temsil eden bir kişinin böyle bir skandalda adı geçtiği için hemen açıklama yapması gerekiyor. Sessiz kalması ülkenin itibarını zedeler” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın eski seçim kampanyası yöneticisi Manafort’un sızdırılan e-mail yazışmalarında, Çavuşoğlu’nun Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nde Başkan olarak görev yaptığı dönemde Ukrayna hükümeti adına para karşılığında lobi faaliyetinde bulunduğu öne sürüldü. Bu iddiaları Kılıçdaroğlu grup toplantısı sırasında dile getirdi. Kılıçdaroğlu’nun sözlerini yorumlayan CHP Grup Başkanvekili Özel, “Bu iddialar dünyanın neresinde olursa olsun sarsıcı iddialardır. Özellikle
görevdeki bir bakan hakkındaysa daha da sarsıcıdır” dedi.

ULUSLARARASI SAYGINLIK VURGUSU

Konunun üzerine gidilerek açıklığa kavuşturulması gerektiğini dile getiren Özel, “Bu meselenin iki boyutu var. İlki Bakan’ın şahsi itibarıdır. İkincisi ise şu anda görevde olması nedeniyle Türkiye’nin itibarıdır. Bakanın suskunluğu rahatsız edicidir. Bu tip konularda açıklama yapılmadan geçen zaman aynı zamanda iddiayı güçlendirir. Hem Bakan hem de bu konuda konuşması gereken diğer kişilerin susması nedeniyle ülkenin uluslararası saygınlığı zarar görüyor” diye konuştu.

GENSORU HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINDI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişle birlikte milletvekillerinin bakanlar hakkında gensoru verme hakkının elinden alındığını ve bakanların sadece Erdoğan’a hesap verebildiğini hatırlatan Özel, şunları söyledi: “Rejime kasteden Anayasa değişikliği ile bu gibi durumlarda parlamentonun devreye girme şansı kalmadı. Eskiden bakanın suskunluğu Meclis tarafından yapılacak gensoru görüşmesi ve iddiaları kendisine sorması ile sonlanabilirdi. Bakanın bu durumda siyaseten de olsa hesap vermesi ve kendini açıklaması, sonrasında alması muhtemel güvenoyu ile yola devam etmesi uluslararası itibar açısından da son derece önemli bir sigortaydı. Şu anda buna karar verecek tek kişi ülkeyi yöneten tek adamdır” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız