birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Çavuşoğlu’ndan AB’ye: Yunanistan’la görüşüyoruz, Fransa’yla normalleşiyoruz, ortaklığa hazırız

Türkiye-Hollanda Konferans’ında konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’la istikşafi görüşmeler yapıldığını, Fransa’yla ilişkilerde normalleşme süreci yürütüldüğünü, içeride de ‘reformlara odaklanıldığını’ ifade ederek AB’ye sıcak mesajlar vermeye çalıştı. Çavuşoğlu, “Türkiye, aday ülke olarak, en yüksek düzeyde kararlılıkla gerçek bir ortaklığa hazır” dedi.

SİYASET 27.01.2021 13:19
Çavuşoğlu’ndan AB’ye: Yunanistan’la görüşüyoruz, Fransa’yla normalleşiyoruz, ortaklığa hazırız
Abone Ol google-news

8. Türkiye-Hollanda (Wittenburg) Konferansı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'un eşbaşkanlıklarında çevrim içi düzenlendi.

Çavuşoğlu, bu video konferansın, ‘iki ülke arasındaki üst düzey diyaloğu sürdürme isteğinin bir göstergesi olduğunu’ belirtti.

Olağanüstü zamanlardan geçildiğini ve değişimin her zamankinden daha hızlı gerçekleştiğini ifade eden Çavuşoğlu, “Ticaret ve ekonomiden, inovasyon ve teknolojiye kadar ikili iş birliğimizde büyük bir potansiyele sahibiz. Değişime uyum sağlamak ve potansiyelimizden yararlanmak için sürekli diyaloğa ihtiyacımız var” dedi.

‘İŞ İNSANLARINI TEŞVİK ETMELİYİZ’

Türkiye ile Hollanda halkının ‘lalelerin dışında ortak pek çok yanı olduğunu’ anlatan Çavuşoğlu, iki halkın da girişimci, iş odaklı pratik olduğunu vurguladı.

Bunun ticarette ve yatırımlarda görüldüğünün altını çizen Çavuşoğlu, “İş insanlarımızı daha fazlasını yapmaya teşvik etmek için daha çok çalışmalıyız” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye ile Hollanda'nın, Avrupa'nın farklı köşelerindeki iki ülke olarak kıtadaki sorunların ele alınmasına katkıda bulunacak çok şeye sahip olduğunu savundu.

‘AB ELİNİ UZATTI, BİZ DE OLUMLU YANIT VERDİK’

Geçen yılki Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren ve Avrupa ile ilişkileri sınayan zor bir yıl geçirildiğini dile getiren Çavuşoğlu, “Ortadoğu, Kıbrıs, Libya, Suriye ve Kafkasya'daki önemli gelişmelerin yaşandığı yoğun bir yıldı. AB, aralık zirvesinde Türkiye'ye elini uzattı ve biz de olumlu yanıt verdik. Şimdi Türkiye ile AB arasında yenilenen bir diyalog için fırsat penceremiz var” dedi.

Çavuşoğlu, Belçika, Almanya, İtalya, İspanya ve Portekiz'deki mevkidaşlarıyla görüşmelerinin de AB üyelerinin çoğunluğunun bu görüşte olduğunu ‘destekler mahiyette olduğunu’ söyledi.

Çavuşoğlu, 20-22 Ocak 2020 tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’e düzenlediği ziyaret kapsamında AB Konseyi Başkanı Charles Michel’le görüşmelerinde bir zaman çizelgesi dahilinde “somut adımlar için bir yol haritası” üzerinde anlaşma sağladıklarını belirtti.

Türkiye ile AB arasında samimi bir ortaklığın göç, ticaret, enerji, güvenlik, savunma, Suriye, Libya, Balkanlar ve Kafkaslar dahil olmak üzere birçok önemli konuda gerçek değişikliğe yol açabileceğine dikkati çeken Çavuşoğlu, tarafların 2016’daki göç krizi döneminde ortaklıklarının kabiliyetini ortaya koyduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye ve AB’nin ortak çabaları sayesinde Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın ardından ortaya çıkan en büyük insani krizi idare edebildik” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE GERÇEK BİR ORTAKLIĞA HAZIR’

Çavuşoğlu, “Türkiye, aday ülke olarak, en yüksek düzeyde kararlılıkla gerçek bir ortaklığa hazır” dedi.

Tüm ilişkilerde olduğu gibi iki tarafın da bazı beklentileri olduğunu aktaran Çavuşoğlu, Türkiye’nin beklentileri arasında 18 Mart Mutabakatı'nın [Geri Kabul AnlaşmasI] tüm boyutlarıyla yenilenmesi ve bu çerçevede katılım süreci, gümrük birliğinin güncellenmesi, vize serbestisi, göç alanında iş birliği, üst düzey diyalog ve ‘terörle mücadelede iş birliğinin ele alınması’ gibi konuların bulunduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin bu bağlamda Yunanistan’la istikşafi görüşmelere başladığını, Fransa’yla ilişkilerde normalleşme süreci yürüttüğünü ve ‘içeride reform sürecine odaklandığını’ dile getirdi.

“HOLLANDA’NIN DESTEĞİNE GÜVENİYORUZ”

Türkiye’nin aynı zamanda daha önce öneride bulunduğu Kıbrıs’a ilişkin “5 +Birleşmiş Milletler” toplantısı ve Doğu Akdeniz Konferansı’na da hazır olduğunu belirten Çavuşoğlu, Hollanda’nın da desteğine güvendiklerini söyledi. Çavuşoğlu, “Türkiye ile AB arasında katılım müzakerelerinin başlatılması kararının 2004 yılında Hollanda’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığı’nda alındığını hala hatırlıyoruz” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Hollanda’nın 18 Mart Mutabakatı'nın imzalanmasında da önemli rol oynadığını kaydetti.

Hollanda’daki Türkiye göçmenlerinin iki ülke arasındaki çok yönlü ilişkilerin en önemli unsurlarından biri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Türk halkının, Hollanda toplumuna aktif ve başarılı bireyler olarak entegrasyonunu destekliyoruz” şeklinde konuştu.

“ÖZLEM-UĞUR ŞAHİN’LE GURUR DUYUYORUZ”

Almanya’da koronavirüs aşısını bulan Türk-Alman bilim insanları Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’yle gurur duyduklarının altını çizen Çavuşoğlu, onların Türklerin Avrupa’da entegrasyonun başarılı örnekleri arasında yer aldığını belirtti.

Çavuşoğlu, "8. Wittenburg Konferansı"nın iki ülke arasındaki ortaklığı geliştireceğini savunarak, özellikle İnovasyon Çalışma Grubunu görmekten dolayı memnuniyet duyduğunu, diğer çalışma gruplarına da başarılar dilediğini sözlerine ekledi.

HOLLANDALI BAKAN: FARKLI DÜŞÜNCELERİMİZ OLABİLİR

Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok ise toplantıda, karşılıklı çıkar, yenilikçilik, güvenlik ve bölgesel meseleler başta olmak üzere birçok konuyu ele alacaklarını belirterek, toplantı kapsamında birlikte çalışabilmenin yöntemlerini arayacaklarını ifade etti.

Hollanda ve Türkiye arasında NATO çerçevesinde savunma alanındaki iş birliğinin de devam edeceğini söyleyen Blok, “Tabii ki farklı düşüncelerimiz olabilir ancak ortaklığımızın son derece önemli olduğuna inanıyorum” dedi.

Hollanda ve Türkiye arasındaki müttefikliğin çok eski yıllara dayandığına işaret eden Blok, ‘iki ülke arasında birçok alanda son derece önemli iş birliği konuları bulunduğunu’ kaydetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol