birgün

25° AÇIK

Çavuşoğlu'ndan ABD Başkanı Biden'ın 'TSK operasyonları' açıklamasına tepki

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin Suriye’deki harekatının IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini söyleyen ABD Başkanı Biden'ın ifadelerine tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Türkiye'yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin." ifadelerini kullandı.

SİYASET 09.10.2021 12:49
Çavuşoğlu'ndan ABD Başkanı Biden'ın 'TSK operasyonları' açıklamasına tepki
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden'ın Türkiye'ye ilişkin "IŞİD’le mücadeleye zarar veriyor, dış politikamıza tehdit oluşturuyor" şeklindeki açıklamalarına, "Türkiye'yi suçlamak yerine ABD kendi yanlış politikalarından vazgeçsin" şeklinde yanıt verdi.

Venezuela Dışişleri Bakanı Felix Plasencia ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD Başkan Biden'ın Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzatması ve Suriye'deki TSK operasyonlarını eleştirmesine tepki gösteren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Bu mektup kopyala yapıştır bir mektup olmuş. Bu cümleleri ABD yönetimi daha önce de kulandı. ABD yönetimi kongreye mektup yollarken ya da bilgi verirken doğruyu söylemiyor. PKK ile YPG arasında hiçbir farkın olmadığını çok iyi biliyorlar. Bu terör örgütüne çok iyi destek veriyorlar. Bu ABD kanunlarına göre suç. Burada bulunma amacının da DEAŞ ile mücadele olmadığını biliyoruz. DEAŞ ile mücadele eden dünyadaki tek ordu bizim ordumuz."

BIDEN'IN AÇIKLAMALARI

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye hakkındaki Ulusal Acil Durum halini bir yıl daha uzatmış, konuyla ilgili Kongre’ye bildirim mektubunda Türkiye’ye de eleştiride bulunmuştu. ABD Başkanı, Türkiye’nin Suriye’deki harekatının IŞİD’le mücadeleye zarar verdiğini söyledi. Biden mektubunda, “Suriye’deki ve Suriye’yle ilişkili durumlar, özellikle de Türkiye Hükümeti’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna askeri taarruz düzenleme yönündeki eylemleri, IŞİD’i yenilgiye uğratma çabasına zarar veriyor, sivilleri tehlikeye atıyor; bölgede barış, güvenlik ve istikrarı zedeleme tehdidi barındırıyor ve ABD’nin ulusal güvenliği ve dış politikasına karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit oluşturmayı sürdürüyor” ifadelerini kullanmıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol