Çavuşoğlu’ndan S-400 açıklaması: Herhangi bir ara formül yok

23.04.2019 19:48 GÜNCEL
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu S-400’ler ile ilgili açıklama yaptı. “Alacağımız S-400’ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek” diyen Çavuşoğlu, “S-400 bitmiş bir anlaşma, üçüncü ülkenin dahil olduğu herhangi bir ara formül yok. ABD’nin bizi S.Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönlendirmesi doğru değil” dedi. Çavuşoğlu şöyle devam etti: “Bizim kendi güvenliğimiz için önerimiz uzmanların incelemesi, ABD’den yanıt […]

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu S-400’ler ile ilgili açıklama yaptı. “Alacağımız S-400’ler NATO sistemlerini düşman olarak görmeyecek” diyen Çavuşoğlu, “S-400 bitmiş bir anlaşma, üçüncü ülkenin dahil olduğu herhangi bir ara formül yok. ABD’nin bizi S.Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönlendirmesi doğru değil” dedi.

Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Bizim kendi güvenliğimiz için önerimiz uzmanların incelemesi, ABD’den yanıt gelmedi. Biz, S-400’den vazgeçmeyeceğimizi söyledik, sözleşmemizi de Katsa yasasından önce yaptık, kaldı ki F-35, Katsa’nın içinde yok. ABD’nin kararı siyasidir. Patriot satışı için de garanti verilmiyor.”

İran ile INTEX benzeri ayrı bir mekanizma kurmayı değerlendirdiklerini belirten Çavuşoğlu, “ABD’nin bizi S.Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne yönlendirmesi doğru değil. Suriye’de güvenli bölge konusunda ABD’nin bazı önerileri oldu. Bizim de karşı önerilerimiz oldu. Savunma Bakanlığı’nda toplanıp değerlendireceğiz. ABD’nin çekilme ve güvenli bölge hakkında belirgin bir kararı ve stratejisi yok” ifadelerini kullandı.