birgün

9° AÇIK

SİYASET 13.10.2020 14:41

Çavuşoğlu: Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dağlık Karabağ'daki çatışmalara ilişkin konuşarak, “Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz” dedi.

Çavuşoğlu: Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan ile Ermenistan arasında savaşa neden olan Dağlık Karabağ sorunundaki ‘ateşkes’ çağrılarına ilişkin konuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ile Dışişleri Bakanlığı’nda görüşen, görüşmenin ardından İsveçli mevkidaşıyla düzenlediği basın toplantısında şunları kaydetti:

“Uluslararası toplumun ateşkes çağrılarını makul karşılıyoruz. Buna ilaveten Ermenistan'a da 'Azerbaycan'ın topraklarından çekil' diye çağrı olursa o zaman uluslararası topumun gerçekten bu sorunu çözme arzusunu görebiliriz. Ama bu çağrı maalesef yapılmıyor.”

İSVEÇLİ BAKAN'A SURİYE TEPKİSİ

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ayrıca, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde'ye, "Siz hangi yetkiyle Türkiye'nin Suriye'den çekilmesini istiyorsunuz?" dedi. Çavuşoğlu şöyle devam etti:

"Suriye’deki rejim, İsveç’e ya da Avrupa Birliği’ne böyle bir yetki mi verdi? Biz Suriye’yi bölmek istemiyoruz. Ama siz, Türkiye’yi bölmek isteyen PKK’ya destek olmak için Türkiye’ye ‘çekil’ diyorsunuz. Uluslararası hukukta bu var mı? Peki, İdlib’den de çekil diyor musunuz Türkiye’ye? Neden, çünkü İdlib’den çekilsek, 3 milyon daha mülteci Avrupa’ya gidecek. Türkiye’ye böyle insan hakları dersi vermeye çalışıyorsunuz. Biraz da tepeden bakıyorsunuz. Ama bizim de verecek cevaplarımız var, biz de vermek zorundayız bunları. Kişisel bir şey yok, nothing is personal."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol