birgün

0° PARÇALI AZ BULUTLU

Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar ya da biz gereğini yaparız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan'ın adalardaki askeri tatbikatlarına ilişkin açıklamasında, "Ya Yunanistan geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız" dedi.

GÜNCEL 06.12.2022 13:16
Çavuşoğlu: Ya Yunanistan geri adım atar ya da biz gereğini yaparız Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Romanya Dışişleri Bakanı Bogdan Aurescu ile bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu ile Aurescu, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan Çavuşoğlu, görüşmede ikili ilişkilere de değinildiğini belirterek, "Türkiye Romanya ilişkilerinin temelinde karşılıklı güven ve müttefiklik anlayışı var. Ticari ilişkilerden savunma sanayiye, kültürel faaliyetlerden enerjiye kadar birçok konuyu ele alma şansımız oldu. Romanya, Güneydoğu Avrupa Bölgesinde bizim en büyük ticaret ortağımız. Hedefimiz 15 milyar dolara ulaşmak, bu hedefi de yakalayabileceğimize inanıyoruz, çok fırsatlar var. Romanya’nın ekonomi kalkınması takdire şayan, Türk şirketlere de önemli olanaklar sunuyor" dedi.

Çavuşoğlu, "Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısını 9 yıl aradan sonra tekrar gerçekleştirdik. Karadeniz’in güvenliği bizler için çok önemli. Savunma sanayinde iş birliğimizi daha da güçlendiriyoruz. Türkiye-Romanya-Polonya 3’lü mekanizması 10'uncu yılana girdi. Görüşmemizde Ukrayna’daki savaş başta olmakla birlikte bazı bölgesel konuları da ele aldık. Tahıl anlaşmasının sorunsuz şekilde işlemesi de bizim önemli gündem maddemizdi, bugün bu konuyu da değerlendirdik. Bu anlamda Romanya’nın da çok önemli rol oynadığını söylemek isterim. Tahıl anlaşmasının da bundan sonra aksamaması için Rus tahıl ve gübresinin de sorunsuz şekilde ihraç edilmesi önemli. İlk ihraç Köstence limanından yapıldı" ifadelerine yer verdi.

"YUNANİSTAN'IN VAZGEÇMESİ LAZIM"

Ortak açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Yunan adalarındaki askeri tatbikatla ilgili, de konuştu.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Maalesef Yunanistan provokasyona devam ediyor. Bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil. Yunanistan’ı bu şekilde çıldırtan, silahsızlandırılmış adaların statüsünü Yunanistan ihlal ettikten sonra Birleşmiş Milletler'e (BM) gönderdiğimiz mektuplar. Barışı aslında istemeyen Yunanistan. Çünkü barış anlaşmalarını ihlal ediyor. Gönderdiğimiz mektuplarda adaların statüsü ile egemenliği arasında doğrudan bir bağlantı var, Yunanistan'ın. İhlalden vazgeçmezse bunların egemenliği tartışılır. Yunanistan, bizim güvenliğimize yönelik anlaşmalara rağmen olumsuz adımlar atıyor, dolayısıyla bizim buna sessiz kalmamız mümkün değil.

Bu adaların ihlalinden Yunanistan vazgeçmesi lazım. Ya Yunanistan bu konuda geri adım atar, anlaşmalara uyar ya da biz gereğini yaparız. Sayın Cumhurbaşkanımızın 'bir gece ansızın' demesinin sebebi bu. Bu tehditlere karşı bizim duyarsız kalmamız mümkün değil. Barışı istemeyen ve iki anlaşmaya uymayan Yunanistan ve dolayısıyla biz bunlara sessiz kalmayız, gereken adımları hem hukuki olarak hem de sahada atmaya devam edeceğiz. Gerekli her türlü tedbiri almaya devam edeceğiz. Yunanistan şunu unutmasın; 'rüzgar eken fırtına biçer.' Barışı istemiyorsan biz de gereğini bir gece ansızın yaparız."

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO ÜYELİĞİ

Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin süreciyle ilgili de konuşan Çavuşoğlu, Finlandiya Savunma Bakanı’nın Türkiye’ye gelmesinin de önemli olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

"Çünkü Finlandiya’dan henüz bize yönelik silah ambargosunun kaldırıldığına yönelik bir açıklama olmadı; bu açıklamayı da kendilerinden bekliyoruz. İki ülke arasında uygulamada bir ayrım yapmıyoruz. Göreceli olarak bizim Finlandiya ile daha az problemimiz var. İsveç’in daha somut atması gereken adımlar var. Mesela terörizmin finansmanı, suçluların Türkiye’ye iadesi. Şahsın Türkiye’ye iade kararı memnuniyet verici. Bizim listemizde adı yoktu. Ama sonuç olarak olup olmaması önemli değil. Listede olan kişilerin de Türkiye’ye iade edilmesi, orada bulunanların mal varlıklarının dondurulması gibi taleplerimiz ciddi taleplerdir. Bu atılan ve atılacak adımlar konusunda TBMM ve halkımızın ikna olması gerekiyor. Yeni hükumet ile birlikte daha olumlu atmosfer içinde sürecin ilerlediğini söylemek isterim. Üyelik konusu tamamen onların 3'lü ahidnamedeki şartları tam olarak yerine getirmesine bağlıdır."

(DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol