birgün

26° AÇIK

SİYASET 04.09.2020 12:19

Çavuşoğlu: Yunanistan’ı kışkırtan Fransa, onların da derdini biliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doğu Akdeniz’deki gerilimle ilgili konuşarak, “Diyalogla çözüme evet dedik ama Atina hayır dedi. Kendisine güvenen, haklı olan görüşmeden kaçmaz. Yunanistan da haksız olduğunu biliyor. Yunanistan'ı kışkırtan da Fransa. Fransa'nın da derdini biliyoruz” dedi.

Çavuşoğlu: Yunanistan’ı kışkırtan Fransa, onların da derdini biliyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO'nun Doğu Akdeniz adımı ile ilgili açıklamalarda bulunuyor...

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamaları şöyle:

‘KİMSENİN HAKKINDA GÖZÜMÜZ YOK’

Kimsenin hakkında gözümüz yok. NATO Doğu Akdeniz için iki ülkenin görüşmesini talep ettiğini bildirdi. Biz 'Memnuniyetle' cevabını verdik. Aynı görüş Yunanistan'a da soruldu ve 'Olur' cevabı alındı. Ama Yunanistan sonra NATO Genel Sekreteri'ni yalanladı. Ama burada yalan söyleyen Yunanistan'dır.

‘DİYALOGLA ÇÖZÜME EVET DEDİK’

Diyalogla çözüme evet dedik ama Atina hayır dedi. Kendisine güvenen, haklı olan görüşmeden kaçmaz. Yunanistan da haksız olduğunu biliyor. Yunanistan'ı kışkırtan da Fransa. Fransa'nın da derdini biliyoruz.

‘FRANSA HER GİTTİĞİ YERİ SÖMÜRMÜŞTÜR’

Macron sömürgeci edasıyla gidiyor Lübnan'a ve bizi kötülüyor. Fransa gittiği her yeri sömürmüş ve bitirmiştir. Fransa bizim gittiğimiz yerleri ihya etmemizden rahatsız. Kazan kazan anlayışıyla herkesle ilişkilerimizi kuvvetlendirmek istiyoruz. Macron ne yapacağını şaşırdı. Bu tür davranışları bırakmayı öneriyorum Fransa'ya.

“NATO’YU YALANLADILAR”

Brüksel'de NATO Genel Sekreteri bir girişimde bulundu. Bazı tekliflerde bulundu. Bir çatışmanın yaşanmaması için teknik düzeyde Yunanistan ve Türkiye'nin içinde olduğu görüşmelerin başlaması konusunda görüşümüzü sordu. 'Biz her zaman görüşmeden yanayız' dedik.

NATO Genel Sekreteri Yunanistan'a görüşünü sordu. Yunanistan 'olur' dedi. Olur dedikten sonra NATO açıklama yaptı. Fakat biz şaşırmadık. Maalesef Yunanistan NATO Genel Sekreterini yalanladı. NATO Genel Sekreteri yalan söylemedi. Yalan söyleyen Yunanistan'ın kendisi.

Yunanistan diplomasiden yana olmadığını, AB'nin desteğiyle de, bu desteğin koşulsuz olduğunu düşünüyorduk, o biraz değişti son zamanlarda. NATO'yu yalanlaması gerçekten ibretliktir. Önce olur verdi sonra bu olur'u vermediğini söyledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız