birgün

15° AÇIK

SİYASET 25.03.2020 11:27

Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 vatandaşımız virüsten hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yurt dışındaki 32 Türkiye Cumhuriyeti yurttaşının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Çavuşoğlu ayrıca, "Mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın" çağrısında bulundu

Çavuşoğlu: Yurt dışında 32 vatandaşımız virüsten hayatını kaybetti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün akşam itibarıyla 8 ülkeden 11 seferle, 2 bin 721 Türkiyeli öğrencinin daha yurda getirildiğini bildirdi.

Çavuşoğlu, "Yurt dışında 32 vatandaşımız virüsten hayatını kaybetti" ifadelerini kullandı.

"Lütfen mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın" diyen Çavuşoğlu "Bir ihtiyacınız olursa da misyonlarımızı arayın. Bizler size hizmet etmek için bu misyonları açıyoruz" diye konuştu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

">> Yurt dışından ülkemize gelmek isteyen vatandaşlarımız olmuştu. 17 Mart'ta 9 Avrupa ülkesinden vatandaşlarımızı getirmiştik. Uçuşların durdurulmasından sonra, başta Erasmus öğrencileri olmak üzere, yurtdışına eğitim için giden kardeşlerimiz Türkiye'ye dönmek istediler. Bununla ilgili bir çalışma yürüttük. Dün akşam itibariye 11 seferle, 8 ülkeden 2711 öğrencimizi ülkemize getirdik. Sudan'dan da öğrenciler gelmek istedi. Mısır'a giden uçağımız Sudan'a uğrayarak öğrencilerimizi aldı. Öğrencilerimiz 14 günlük karantinaya alındı. Sakarya, Samsun ve Sivas'taki yurtlara yerleştirildi.

>> Diğer taraftan Fas'taki 224 vatandaşımızı ülkemize getirdik. Sadece yurt dışından gelen vatandaşlar değil, Türkiye'de kalan farklı ülkelerin vatandaşları da var. Onların da gidişleri için gerekli çalışmaları yürütüyoruz. Özbekistan'dan gelen bir uçak Özbek kardeşlerimizi ülkelerine götürdü.

"YURT DIŞINDA 32 VATANDAŞIMIZ VEFAT ETTİ"

>> Maalesef yurt dışında da 32 vatandaşımız koronavirüs sebebiyle vefat etti. Cenazelerin gelmesi için gereken yardımı yapıyoruz.

>> Vatandaşlarımızın talep ve eleştirilerini tek tek dikkate alıyoruz. Son birkaç gün içerisinde benim sosyal medya hesabıma 3200 mesaj geldi. Bunların hepsine dönüş yaptık. Amacımız vatandaşlarımızı yalnız bırakmamak. Tüm vatandaşlarımızı getiririz dersek bu gerçekçi olmaz. Öğrencilerimize öncelik verdik.

>> Özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın, bizlerin ve elçiliklerimizin çağrılarını dikkate almalarını istiyoruz. Bu bir küresel salgındır. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın canları bizim için kıymetlidir. Lütfen mecbur kalmadıkça sokağa çıkmayın. Bir ihtiyacınız olursa da misyonlarımızı arayın. Bizler size hizmet etmek için bu misyonları açıyoruz.

17 ÜLKEYE TIBBİ MALZEME GÖNDERDİK

>> Bugüne kadar 69 ülkeden tıbbi malzeme talebi geldi, 17 ülkeye tıbbi malzeme gönderdik. G20 ülkeleriyle yaptığımız görüşmede böyle bir fonun oluşturulmasını teklif ettik.

>> Sağlık Bakanlığımızla bir anlaşma imzaladı bu üretici firmalar. Devletimiz bu ürünleri parasıyla alacak. Bu adımlardan sonra üretim kapasitemiz ne kadar, ihtiyacımız ne kadar buna bakacağız. Daha sonra talep eden ülkelerle görüşebiliriz.

"İSPANYA'NIN MASKE TALEBİ OLDU"

>> Dün İspanya Dışişleri Bakanı ile bir görüşmemiz oldu. Kendilerinin de bizden maske talebi oldu. Oluşturulacak fonla hangi ülkenin neye ihtiyacı var, hangi ülke bunu sağlayabilir organize edebiliriz. Oluşturulacak bir koordinasyon merkezi veya fona gereken katkıyı sağlarız. İnsani konularda birinci sırada olan bir ülkeyiz. Dünyanın en zengin değil ama en cömert ülkesiyiz. Uluslararası toplumun işbirliği içinde olması gereken bri dönemdeyiz.

>> Devletimiz, bilim kurulunun tavsiyesine göre karar alıyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sokağa çıkmaması gerekiyor. Devletimiz gerekli desteği veriyor. Gıda ve ilaç ihtiyacımız olduğu zaman devletin kurumları gerekli desteği veriyor. Biz de bireyler olarak elimizden geleni yaparız. Yeter ki onlar çıkmasınlar. Gördük ki son günlerde bunu da suistimal edenler oldu. Yaşlı vatandaşlarımızı rencide edenler oldu."

YURT DIŞINDA HAYATINI KAYBEDENLER

Anadolu Ajansı (AA), dün servis ettiği haberinde Avrupa'da bugüne kadar toplam 26 Türkiye kökenli kişinin yaşamını yitirdiğini belirtmiş ve ayrıntıları aktarmıştı. AA'nın haberi şöyle:

Avusturya

Avusturya’nın Linz kentinde, yaklaşık 14 yıldır böbrek ve şeker hastalıkları nedeniyle tedavi gören 28 yaşındaki Y.A, geçen pazar günü virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Fransa

AA muhabirinin farklı kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Fransa’da 5-24 Mart tarihlerinde koronavirüs nedeniyle 60 yaş üstünde 11 Türkiye yurttaşı yaşamını yitirdi. Bu kişilerin, Paris ve Strazburg bölgelerinde ikamet ettikleri belirtildi.

Daha önce de Covid-19’dan 64 yaşındaki bir Türkiye yurttaşının hayatını kaybetmesiyle Fransa’da yaşamını yitiren toplam vatandaş sayısı 12 oldu.

Almanya

Almanya'da Covid-19 nedeniyle 3 Türkiyeli hayatını kaybetti. Yerel makamlardan alınan bilgiye göre Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaşayan 81 yaşındaki F.A, 80 yaşındaki R.Y. ve 81 yaşındaki M.P. koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirdi.

Hollanda

Virüsün Hollanda’da görüldüğü 27 Şubat’tan bu yana 6 Türkiyeli hayatını kaybetti.

Türkiye’nin Büyükelçisi Şaban Dişli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 66 yaşında N.Y, 82 yaşında S.A. ve 71 yaşındaki Ş.Ş.Ş.’nin virüs nedeniyle hayatlarını kaybettiğini ve bu ülkede defin işlemlerinin yapılacağını söyledi.

Dişli ayrıca, 70 yaşındaki A.K., 80 yaşında H.Ç. ve 69 yaşındaki Y.H.’nin de Covid-19 nedeniyle vefat ettiklerini ve Türkiye’ye nakledilecekleri bilgisini paylaştı.

Belçika

Belçika’da 3 Türkiye kökenli kişi virüs bulaşması sonucunda hayatını kaybetti.

Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Belçika Bölge Başkanı Basir Hamarat, Flaman bölgesindeki Heusden-Zolder ilçesinde yaşayan 59 yaşındaki Erzincanlı bir vatandaşın hastanede Covid-19'dan hayatını kaybettiğini açıkladı.

Öte yandan, Belçika’nın Genk şehrinde yaşayan 74 yaşındaki İ. O.’nun da Covid-19 nedeniyle daha önce vefat ettiği aktarıldı. Ayrıca henüz ismi açıklanmayan üçüncü bir kişinin daha öldüğü bildirildi.

İngiltere

İngiltere'nin başkenti Londra’da yaşayan H.E, koronavirüs nedeniyle geçen hafta hayatını kaybetti. 55 yaşındaki H.E.’nin astım hastalığı da olduğu belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız