birgün

25° AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.10.2019 00:46

‘Çay-simit’ tartışmasına da operasyon freni

‘Çay-simit’ tartışmasına da operasyon freni

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Kanun Teklifi’nin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri önesinde “çay ve simit ne kadar” tartışması yaşandı. AKP’liler, tartışmanın uzaması üzerine “Suriye’ye sınır ötesi operasyonu” hatırlattı.

TBMM Genel Kurulu’nda gündemdışı söz alan CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, hayat pahalılığını çay ve simit hesabı üzerinden yaptı. AKP’nin iktidar olmadan önce Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Bu zalim yönetim bu aziz millete bir bardak çay ile bir simidi bile layık görmüyor” dediğini hatırlatan Arık, “Şimdi 5 TL’ye bir bardak çay içip bir simit yiyemiyorsunuz” dedi.

Arık’ın çay ve simit hesabına AKP’li milletvekilleri tepki gösterdi. AKP Amasya Milletvekili Hasan Çilez, bu hesabın yanlış olduğunu öne sürdü. “Kahvehane”ye gittiğini ve orada 2 TL’ye çayı ve simidi alabildiğini öne süren Çilez, “Sayın Vekilim sizi Amasya’ya davet ediyorum. Çay ve simit birer TL” dedi. Eski Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da tartışmaya katılarak, İzmir Kemeraltı’nda simidin 1 TL olduğunu söyledi.

ORDUMUZ SINIR ÖTESİNDE

CHP’li milletvekilleri TBMM’nin karşısında bulunan kafeteryada çay ve simidin 5 TL’den daha pahalı olduğunu belirtmesi üzerine AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’dan ‘sınır ötesi operasyon’ hatırlatması geldi. Çay ve simit hesabını bir anda Suriye meselesine bağlayan Turan, “Ordumuz sınır ötesine operasyona başlamış, daha sağduyulu, daha saygılı olma konusunda görev bilincimiz olmalı diye düşünüyorum. Bu ülkenin birliğini, beraberliğini her zamandan daha fazla gözetmek gereken bir zamandan geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

CHP’DEN TEPKİ

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç da Turan’a tepki gösterdi. Çay ve simit üzerinden çıkan tartışmanın milli güvenlik konusuna bağlanmasını anlamsız bulduğunu belirten Özkoç, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin girdiği bir mücadeleye, burada bir milletvekilimizin ekonomiyle ilgili yaptığı konuşmayı alet etmek kadar küçültücü bir durum olamaz. Bir Grup Başkanvekilinin buna tevessül etmesi çok yanlış” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız