Çay üreticileri yasak tanımadı

Fotoğraf: Eren Dağıstanlı
Ekonomi Servisi

Rize’deki ÇAYKUR Genel Müdürlüğü’ne yapacakları yürüyüş Rize Valiliği’nin aldığı eylem yasağı kararıyla engellenen çay üreticileri, yasak kararını tanımadı. Artvin Kemalpaşa ve Trabzon Of'ta düzenlenen basın açıklamalarının ardından temsilci heyeti talepleri içeren dilekçeleri iletmek üzere Çaykur Genel Müdürlüğü'ne gitti.

Çay hasadı öncesi bir araya gelerek 7 talep açıklayan ve bu talepleri içeren dilekçelerini bir ay süren bir imza kampanyasının ardından Çaykur Genel Müdürlüğü’ne teslim etmek isteyen Doğu Karadenizli çay üreticileri Hopa ve Of’ta yaptıkları basın açıklamalarının ardından Rize’ye doğru yola çıktı. Çay üreticileri yaş çay taban fiyatının 9 TL olmasını ve üreticinin desteklenerek özel sektöre mahkum edilmemesini istiyor.

POLİS ENGELİ

Rize'ye gitmeleri engellenen Oflu çay üreticilerinden Habip Meriç, belediye önünde yapılan basın açıklamasında "Taleplerimiz var. Yaş çayda taban fiyat uygulanmalıdır. Yaş çay taban fiyatı 9 TL olmalıdır. Organik yaş çay fiyatı, konvansiyonel çayın iki katı olmalıdır. Çay, gübre vb. girdi fiyatlarının yüksekliğinden kaynaklı, üretici, enflasyon oranında sübvanse edilmelidir" ifadelerini kullandı.

Kemalpaşa’dan harekete geçen diğer yürüyüş kolu ise önce Hopa’da, ardından Arhavi ve Fındıklı’da bir süre polis tarafından durduruldu. Görüşmelerin ardından çay üreticileri araçlarla Rize Çaykur Genel Müdürlüğü’ne hareket etti.

‘YİNE GELECEĞİZ’

Çaykur Genel Müdürlüğü’ne giderek imzaları sunan heyet, Valiliğin yasak kararının çay üreticilerinin taleplerini Çaykur’a iletmesine engel olamayacağını belirtti. Çaykur Genel Müdürlüğü çıkışında da polisin görüntü almasını engellediği basın mensuplarına seslenen Çay Üreticileri Meclisi Çalışması temsilcileri “Mücadelemiz devam edecek, yine geleceğiz” dedi.

Çay Üreticileri Meclisi, taleplerini iletmek için topladıkları imzaları Rize’deki ÇAYKUR Genel Müdürlüğü'ne iletmek üzere Trabzon’un Of ve Artvin’in Kemalpaşa ilçelerinden yürüyüş başlatacağını açıklamıştı. Rize Valiliği, bu açıklamanın ardından, kentte yapılacak toplantı ve gösteri yürüyüşlerini beş gün süreyle yasaklamıştı.

Öte yandan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2022 yılı yaş çay alım fiyatını bugün Rize-Artvin Havalimanı'nın açılış töreninde açıklaması bekleniyor.