CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, Edirne ve Tekirdağ'da görülen çayır tırtılı istilasının Çanakkale'de de görülmeye başladığını duyurdu. Ceylan, "Tarım Bakanlığı mücadeleye daha etkin katılmalıdır. Devlet çiftçinin yanında olmalı bu masrafı karşılamalıdır. Trakya ve Çanakkale afet bölgesi ilan edilmeli, üreticilerin uğradığı zarar karşılanmalıdır” dedi.

Çayır tırtılı istilası Çanakkale'de de görülmeye başladı: "Afet bölgesi ilan edilmeli"

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, çayır tırtılı istilasının Trakya’nın ardından Çanakkale’de de görüldüğünü bildirdi. Twitter'dan açıklama yapan Ceylan, Trakya ve Çanakkale'nin afet bölgesi ilan edilmesi gerektiğini, ürtecilerin uğradığı zaradın da karşılanması gerektiğini söyledi.

"Ayçiçek ekim alanlarında yaşanan çayır tırtılı istilası giderek büyüyor" diyen Ceylan, şunları kaydetti:

"Trakya’da ayçiçeği üreticilerinin ocağına incir ağacı dikilmiş durumda. Bütün Trakya ve Çanakkale’yi saran çayır tırtılı felaketi artan girdi maliyetleri karşısında zaten ayakta kalmakta zorlanan üreticiyi perişan etti. Tarım Bakanlığı mücadeleye daha etkin katılmalıdır.

"YAŞANAN DURUM TAM ANLAMIYLA BİR FELAKET"

Günlerdir Trakya üreticisini perişan eden çayır tırtılı şimdi Çanakkale'de de görülmeye başlandı. Tarım ve Orman Bakanı, çayır tırtılına karşı drone ile ilaçlama operasyonunun devam ettiğini söylüyor. Yaşanan durum tam anlamıyla bir felaket, bir afettir. Çiftçinin elinde zirai mücadele yürütebilecek aparatlar mevcut değil. Bölgede yeterli drone olmadığı, drone'a ulaşabilenlerin de ücreti kendilerinin ödediği söyleniyor.

Devlet çiftçinin yanında olmalı bu masrafı karşılamalıdır. Tarım Bakanlığı tek elden ve ücreti devlet tarafından karşılanmak şartıyla çayır tırtılı karşı mücadeleyi etkin bir şekilde sürdürmeli, başka bölgelere sıçraması önlenmelidir. Trakya ve Çanakkale afet bölgesi ilan edilmeli, üreticilerin uğradığı zarar karşılanmalıdır."