birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 29.01.2021 13:25

Caz rüzgârının getirdiği masallar

Caz müzisyeni Ceyda Özbaşarel, ilk albüm çalışması Madtime Stories ile müzikseverlerin karşısında.

Caz rüzgârının getirdiği masallar

Vokal ve piyano eğitmeni, şarkıcı, kompozitör ve söz yazarı Ceyda Özbaşarel, Madtime Stories ile müzikseverlerin karşısına çıkıyor.

Things&Records etiketi ile yayınlanan Madtime Stories isimli 9 şarkılık albüm, 8 İngilizce, 1 Türkçe parçadan oluşuyor. Sözü ve müziği Özbaşarel’e ait olan albümün düzenlemelerinin bir kısmı Adem Gülşen'e, diğer kısmı ise Özbaşarel'e ait.

Madtime Stories’de trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Taşkın Akarsu, gitarda Emre Tankal, piyano ve tuşlu çalgılarda Adem Gülşen, kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Derin Bayhan, ukulele ve ıslıkta ise Başak Yavuz imzası var. Mix’ini Derin Bayhan’ın mastering’ini Demirhan Baylan’ın yaptığı albümün kayıtları Hayyam Stüdyoları ve Stüdyo Daire’de yapıldı. Fotoğraflar Murat Dürüm’e, kapak tasarımı ise Sanat Deliorman’a ait.

'HAYALİMDEKİ FİLMLERİN MÜZİĞİ'

Albümün ismi için İngilizce masal anlamına gelen “bedtimestories”den yola çıktığını belirten Özbaşarel, “Benim şarkılarım da biraz karanlık masallar gibi, o yüzden ismi MadtimeStories oldu” diyor.

Sanatçı, albümünü şöyle anlatıyor:

“Şarkılarım, çağımızda insanların birbirleriyle, dünyayla ve kendi kendileriyle karşılaşmaları, yaptıkları ve uğradıkları haksızlıklar, umut ve umutsuzlukları, sevgileri, nefretleri, korkuları ile ilgili hayalimde oluşturduğum filmlerin müziği. Mesela Remember Me, öldürülen bir kadının hayaletinin, katiline söylediği bir şarkı ama, sözleri bir metafor olarak da algılanabilir. Bir insanın bu şarkıyı, kendisini incitmiş eski bir sevgilisine söylediğini de düşünebiliriz. StormyWater'ı ise mülteci bir çocuk için yazdım. Her şarkının bir öyküsü var.Bir yanıyla da empatiye çağıran bir albüm.”

CEYDA ÖZBAŞAREL KİMDİR?

YTÜ Çevre Mühendisliğini bitiren, ardından KOU Piyano Bölümünden mezun olan Ceyda Özbaşarel, Sibel Köse-Randy Esen caz vokal workshop’a katılarak caz eğitimine başladı. 2005 – 2011 yılları arasında DonovanMixon ve Randy Esen ile caz vokal, sound ve emprovizasyon üzerine çalışmalar yaptı. Sheila Jordan, Aydın Esen ve KevinMahagonyworkshoplarına katıldı.

Şevket Akıncı'nın Radyo Ekoton ve EscherChronicles, Başak Yavuz'un LittleRedBug albümlerine ve Banu Kanıbelli'ninLobna'nın Şarkısı çalışmasına konuk oldu. Pek çok mekânda konser veren sanatçı, 2014’ten bu yana Başak Yavuz ile birlikte ‘bi’ şarkım var’ projesini yürütüyor ve projenin 2016 yılında çıkan bi' şarkım var! Stüdyo – albümündeki 14 şarkı yazarından biri.

Ceyda Özbaşarel, 2021 yılının başında da ilk albümü MadtimeStories ile dinleyiciyle buluştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol