birgün

16° PARÇALI BULUTLU

Cebeci’de öğrencilerin forum yapmasına polis engeli: 13 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı

Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde polis öğrencilerin en temel haklarından olan forum yapma hakkını engelledi.13 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı. Öğrenciler akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

GÜNCEL 14.12.2021 13:52
Cebeci’de öğrencilerin forum yapmasına polis engeli: 13 öğrenci darp edilerek gözaltına alındı
Abone Ol google-news

BirGün/ANKARA

Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde polis öğrencilerin forum yapmasını engelledi.

Ülkedeki ekonomik kriz ile öğrencilerin geçinememe, barınamama sorununa ilişkin bir forum düzenlemek isteyen öğrencilere polis saldırdı. Gaz sıkılan öğrencilerden 13'ü darp edilerek gözaltına alındı.

Forum yapmak isteyen yüzlerce öğrenci, polisin müdahalesini alkışlayarak protesto etti. Öğrenciler adına yapılan konuşmada şunlar ifade edildi:

"650 TL'lik KYK ile geçinmemiz bekleniyor. Yapamıyoruz, geçinemiyoruz. Tek yapmak istediğimiz bunu dile getirmek. Bütçe görüşmeleri devam ederken, yokmuşuz gibi davranıyorlar ama biz buradayız. Forum düzenlemek istediğimiz için arkadaşlarımız işkenceyle gözaltına alındı. Ne bu yoksulluğu ne bu açlığı ne de arkadaşlarımızın yaka paça gözaltına alınmasını kabul ediyoruz. Ne tarikat yurtlarına ne yoksulluğa mecburuz. En demokratik hakkımızı kullanmak forum yapmak istedik bize müdahale eden polis elinde bıçakla öğnencilere saldıran çetelere ses çıkarmıyor. Biz buradayız, arkadaşlarımızla dayanışmaya, korku kültürüne karşı çıkmaya devam edeceğiz."

Gözaltına alınan öğrenciler akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

cebeci-de-ogrencilerin-forum-yapmasina-polis-engeli-13-ogrenci-darp-edilerek-gozaltina-alindi-955543-1.

ÜLKÜCÜLER SALDIRMIŞTI

Geçen hafta 9 Aralık’ta yapılması planlanan forumu ülkücüler öğrencilere saldırarak engellemiş, bıçaklarla öğrencileri tehdit etmişti. Mülkiye Dayanışması’nın paylaşımına göre bıçaklı faşistin Maliye Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi Muhammet K. olduğu bildirilmişti. Okuldaki saldırının ardından öğrenciler forumu bugüne erteledi. Ancak bugün de polis forumun yapılmasını engelledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol