birgün

20° AÇIK

Cebeci saldırganlarından IŞİD militanına destek

Cebeci’de geçen hafta İletişim Fakültesi’ne saldıran faşist grubun üyelerinin sosyal medyadan cihat propagandası yaptığı, IŞİD’ci Şişani’ye destek verdiği ve 16 Nisan’da oy kullanma kabinine ‘balta’ ile girdiği ortaya çıktı

GÜNCEL 09.06.2017 00:14
Cebeci saldırganlarından IŞİD militanına destek
Abone Ol google-news

BİRGÜN/ANKARA

Ankara Üniversitesi Cebeci Yerleşkesi’nde geçen hafta ellerinde palalar ve bıçaklarla İletişim Fakültesi’ne saldıran gerici faşist grup içerisinde iki öğrencinin IŞİD ve cihat propagandası yaptığı, saldırganlardan birinin elinde baltayla 16 Nisan referandumunda oy kullanmaya gittiği ve bunu sosyal medyadan paylaştığı ortaya çıktı.

Balta ile ‘Evet’ oyu kullandı

16 Nisan referandumuna ilişkin çok çarpıcı bir fotoğrafı da sosyal medya hesabından paylaştı. Cep telefonun dahi yasak olduğu oy kullanma kabinine balta ile girdi. ‘Evet’i tercih edildiği görülen oy pusulası ile birlikte iki adet yüzük ve bir de tesbihi masaya koyanlar, baltayı da taşa vurmayarak fotoğrafını çekti ve sosyal medyadan paylaştı. Fotoğrafın açıklama kısmına ise, “Çifte su verilmiş çelik ve evet” mesajını yazdı. Cebeci’de faşist saldırının gerçekleştiği dakikalarda, İletişim Fakültesi öğrencilerine saldırı sırasında şahısların ateşli mancınık sistemi ile saldırdığı, baltanın ise başka bir saldırganın elinde olduğu ifade edilerek ne demek istenildiği anlaşılmadı.

Dikkat çekici paylaşımlardan biri ise IŞİD militanı Ömer Şişani’ye yaptığı “güncelleme” oldu. 2016 yılının Mart ayında öldürülen Şişani’nin bir fotoğrafını sosyal medyada paylaşarak, “Şamil Basayev'in talebesi ‘Dağların Aslanı Emir Müslim Şişani’ dağı terk etmiyor. Az sayıda kuvvetle mücadeleye devam ediliyor. Rabbim hıfz eylesin” ifadelerini kullandı.

Cihat istedi

Cebeci saldırganlarından bir diğeri Huzeyfe Furkan Karakuş ise sosyal medya üzerinden cihat çağrısında bulundu. Saldırı sırasında İletişim Fakültesi’ne taş attığı görülen Karakuş, hilafetin geri getirileceğini ve okullarla camilerin birleştirileceğini belirterek cihat çağrısında bulundu. Karakuş'un ifadeleri şöyle: "Nereden taarruz yedik isek oradaki yarayı tamire mecbur ve memuruz. Düşmanın yıktığı yerler, dirilişimiz için inşa etmeye başlayacağımız yerlere işarettir. Hurufat-ı Kuraniyeyi ve Dilimizi lağv ettiler. Biz Osmanlıca öğreneceğiz, Osmanlıca düşüneceğiz, Osmanlıca yazacağız. Medreseleri kapattılar. Medreselere gideceğiz, onlara yeniden hayat vereceğiz. Alimlere hürmet gösterip onlara uzanan eli kıracağız. Hilafeti kaldırdılar. Her gece hilafet rüyasıyla uyuyup her sabah hilafet rüyasıyla uyanacağız. Tesettüre, sakala, iffete savaş açtılar. Camiyi okula, okulu camiye taşıyacağız”.

cebeci-saldirganlarindan-isid-militanina-destek-300092-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol