birgün

11° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 31.03.2020 07:26

ÇED raporunu sabıkalı şirket hazırladı: Talan sevdası salgın dinlemedi

Ülke salgınla mücadele ederken, Maraş’ın Afşin ilçesinde termik santral için ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. Projenin ÇED raporunu ise Kanal İstanbul'un da raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik hazırladı

ÇED raporunu sabıkalı şirket hazırladı: Talan sevdası salgın dinlemedi

UĞUR ŞAHİN

Ülke, koronavirüs salgınıyla mücadele ederken, Maraş’ta kurulmak istenen termik santrala ‘ÇED Olumlu’ kararı verildi. ‘karantina günlerinde’ verilen karar, iktidarın talan ısrarını gözler önüne serdi.

Maraş’ın Afşin ilçesi Altınelma ve Tanır mevkiindeki Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Afşin C Termik Santralı Açık Kömür İşletmesi ile ilgili ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Olumlu’ kararı verildi. Proje dosyasını iktidarın tüm bilimsel uyarılara rağmen vazgeçmediği Kanal İstanbul'un da ÇED raporunu hazırlayan Çınar Mühendislik oluşturdu. Projeyi ‘inceleyen’ Çevre ve Şehircilik Bakanlığı da 27 Mart tarihinde ‘ÇED Olumlu’ kararı aldı.

‘EKONOMİK ÖMRÜ 35 YIL’

Çınar Mühendislikçe hazırlanan ÇED raporunda yer alan bilgilere göre santralın ‘ekonomik ömrü’ 35 yıl. Raporda santralın kurulmasının amacının ‘enerjideki dışa bağımlılığın azaltılması’ olarak gösterilirken, yerli kömüre ilişkin ‘2023 hedefi’ konulduğu hatırlatıldı. ÇED raporunda EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün kurmayı planladığı santralın yatırım tutarı 17 milyar 280 milyon TL olarak gösterildi. ÇED raporunda, şu ifadelere yer verildi: “Projenin planlandığı alan Afşin Havzası içerisinde kalmaktadır. Proje kapsamında kullanılacak olan tarım alanlarının tarım dışı amaçla kullanılması için Kahramanmaraş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Tarım ve Orman Bakanlığı‘ndan gerekli izinler alınacaktır. Söz konusu projenin gerçekleşmesi ile birlikte inşaat aşamasında 5 bin 352 kişi işletme aşamasında 2 bin 23 kişinin (Termik Santral: 650, Maden Sahası: bin 373) istihdam edilmesi planlanmaktadır.”

KÖMÜR TEMİZ YAKITMIŞ

Greenpeace’e göre termik santrallar bölgede 17 bin erken ölüme neden olurken, Çınar mühendislikçe hazırlanan ÇED raporunda, “Kömür iyi kullanıldığı takdirde temiz bir yakıttır” ifadesi kullanıldı. Raporda, şöyle dendi: “Günümüzde temiz kömür teknolojileri kullanılarak kömür, tüm dünyada doğayı kirletmeden kullanılabilmektedir. Ülkemizde yapılan en büyük yanlışlık, hava ve çevre kirliliğinin tek nedeni olarak kalitesiz kömürlerin gösterilmiş olmasıdır. Dünya üzerinde kötü ya da kalitesiz kömür yoktur. Termik santral kaynaklı kirleticiler bitkilerin gelişiminde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Kurulması planlanan santralin işletilmesi esnasında önlem alınmadığında kaynaklanacak en önemli insan sağlığı ve çevresel etki, hava kirliliğidir. Tesis bünyesinde oluşacak emisyonlar için yapılan hava kirliliği modelleme çalışmaları neticesinde, kirletici parametre değerlerinin sınır değerlerin altında kalacağı görülmüştür.”