birgün

11° GÖK GÜRÜLTÜLÜ YAĞMURLU

Çekmeköy'deki park nöbetine polisten sert müdahale: Ağaçlar sökülüyor, gözaltılar var!

AKP'li Çekmeköy Belediyesi'nin yıkıp yerine pazar alanı yapmak istediği, yurttaşların yapılaşmaya açılmaması için 62 gündür nöbet tuttuğu parka bugün iş makineleri girdi. Yurttaşlar ruhsatsız olduğunu belirttikleri çalışmaya tepki gösterirken, alana çevik kuvvet ekipleri ve zabıtalar geldi. Polisin yurttaşlara müdahalesinin ardından 9 kişi gözaltına alındı. Polis, gazetecilere de müdahale bulundu. Ağaç katliamının başladığı park alanının girişi bariyerlerle kapatıldı. Gözaltına alınanlar ise daha sonra serbest bırakıldı.

GÜNCEL 02.08.2022 08:39
Çekmeköy'deki park nöbetine polisten sert müdahale: Ağaçlar sökülüyor, gözaltılar var!
Abone Ol google-news

İsmail ARI

İstanbul’da AKP’li Çekmeköy Belediyesi’nin Mehmet Akif Mahallesi’ndeki parkı yapılaşmaya açmak istemesiyle başlayan mücadele 2 aydır sürüyor.

Çekmeköylüler, aynı zamanda deprem toplanma alanı da olan parka Çekmeköy Belediyesi’nin kapalı pazar alanı inşa etmesine izin vermiyor. Çekmeköylülerin yapılaşmaya açılmaması için 62 gündür nöbet tuttuğu park alanına bugün belediye tarafından, çevik kuvvet eşliğinde iş makineleri sokuldu.

GÖZALTILAR VAR

İş makinelerinin parka girmesini istemeyen yurttaşlar polise engel olmaya çalıştı. Polisin sert müdahalesinin ardından 9 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında CHP Çekmeköy İlçe Kadın Kolları Başkanı Saat Çertez, CHP’li ilçe yöneticileri de bulunuyor. Gözaltına alınan Çekmeköy Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi, polis merkezinde serbest bırakıldı. CHP'li isimlerin yanı sıra bir SOL Parti üyesi de gözaltına alındı.

CHP'Lİ NAZLIAKA'DAN TEPKİ

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka sosyal medya hesabından Çertez ve partililerin gözaltına alınmasına tepki göstererek "hukuksuzluğu son verin" çağrısında bulundu.

Nazlıaka şunları kaydetti:

"Çekmeköy'de AKP'li belediyenin parkı yapılaşmaya açmak istemesine karşı süren direnişte Çekmeköy İlçe Kadın Kolu Başkanımız #SaadetÇertez ve partililerimiz gözaltına alındı! Bu hukuksuzluğa son verin! Başkanımızı ve partililerimizi derhal serbest bırakın."

POLİSTEN BİRGÜN MUHABİRİNE: BEKLE; SENİ DE GÖZALTINA ALACAĞIM

Polis, Çekmeköy'deki gelişmeleri takip eden BirGün muhabiri İsmail Arı'ya da müdahalede bulundu. Çekmeköy İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı, Arı'nın gözaltı anlarını kaydettiği telefonuna el ile müdahale ederek çekimi engelledi. Çekmeköy'deki askeri arazide yapılan çalışmaları görüntülemesi nedeniyle Arı'nın hakkında şikayet olduğunu söyleyen Emniyet Müdür Yardımcısı, "Bekle, seni de alacağım" dedi.

Polisin gazetemiz muhabirine müdahale ettiği anlar böyle görüntülendi:

Daha sonra İsmail Arı’yı “Bir daha görüntümü yayınla, bak ne yapıyorum” sözleriyle tehdit eden Müdür Yardımcısı, Arı’yı Çekmeköy halkının yanından uzaklaştırmak istedi ancak halk engel oldu. Arı’ya “Görüşeceğiz seninle” diyen Müdür Yardımcısı, muhabirimizden şikayetçi olacağını, 'savcının izin vermemesi nedeniyle şimdi gözaltına alamadığını' söyledi.

Müdür Yardımcısı'nın İsmail Arı'ya yönelik tehditleri aralıklarla devam etti.

KAFTANCIOĞLU: RANT UĞRUNA YAPMADIKLARI YOK!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medyadan yaptığı açıklamada 'rant' vurgusu yaptı. Kaftancıoğlu, "Vatandaşın nöbet tuttuğu Çekmeköy’deki parka suçluluğun telaşı içinde iş makinelerini sokmuşlar ve yasal süreci beklemeden ağaçları sökecekler! Pazar yapma bahanesiyle (parkın bitişiği kapalı pazar alanı zaten) rant uğruna yapmadıkları yok, ama az kaldı tamamı yargılanacaklar!" diye yazdı.

AĞAÇLAR SÖKÜLÜYOR

Gözaltıların olduğu ve polisin sert müdahalede bulunduğu gerginliğin ardından, 62 gündür nöbet tutulan park alanı polis tarafından dağıtıldı. Çekmeköylülerin park alanından çıkarılmasıyla birlikte ağaçlar ekipler tarafından sökülmeye başlandı.

Ağaç katliamının başladığı park alanının girişi de bariyerlerle kapatıldı.

YURTTAŞLAR YÜRÜYÜŞ EYLEMİNE POLİS ENGEL OLMAK İSTEDİ

Parkı AKP'li belediyeden korumak isteyen yurttaşlar, makinelerin ağaç sökümüne başlamasının ardından belediye binasına yürümek istedi. Yurttaşların yürüyüş eylemi polis tarafından engellenmek istendi.

YURTTAŞLARDAN BELEDİYEYE ÇAĞRI: "GELİN ARTIK PARKIMIZI BİZE AÇIN"

Direnişi başlatan isimlerden Hülya Nalbatoğlu, grup adına açıklama yaptı. AKP'li Çekmeköy Belediyesi önünde konuşma yapan Nalbatoğlu, açıklamasında, "Gelin artık bizi üzmeyin ve parkımızı bize açın. Açın ki küçücük bir umut yeşersin içlerimizde. Diyelim ki biraz geç de olsa belediyemiz bizi anladı; parkımızı çocuklara, gençlere, yaşlılara, hayvanlara açtı" ifadelerine yer verdi.

Nalbatoğlu tarafından, park nöbetindeki yurttaşlar adına yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"Pek çoğunuzun malumu olduğu gibi biz Çekmeköy Park Gönüllüleri olarak Nisan ayı sonundan beri, aynı zamanda deprem toplanma alanı da olan parkımızı yıktırmamak için bir mücadelenin içindeyiz.

3-5 kişi olarak başlayan ve bazı yetkilileri maalesef güldüren ve bizi hafife aldıran mücadelemizin kocaman bir birliğe dönüşmesinin gururunu taşıyoruz. Katkısı bulunan herkes çok değerli ve hepsine minnettarız. Yaptıklarımızı ya da katkısı olanları daha önce defaten anlattığımızdan şimdi başka bir konuya değinmek üzere buradayız.

Sabahın beşinde parkımıza kepçelerle girilmesinin üzerinden tam 2 ay geçti. Ne kadar seslendik ise de olumlu bir dönüş alamadık başkan ve başkan yardımcılarımızdan. Nuh dediler peygamber demediler.

Oysa istediğimiz şey çok masumdu, sadece parkımıza dokunmamalarını istedik. Yapmak istedikleri pazar alanı için çok uygun eski Ulus Pazarı bomboş dururken ya da 5 katlı kapalı pazar alanı 6 gün işe yaramazken hangi akılla parkımızdan ellerini çekmediler bilemedik. Bilmesine bildik de inanmak istemedik.

2 aydır nöbetteyiz. Günün birinde bambaşka bir parselle ruhsat alma çabasına şahit olduk. Bu üzücü hareketlere rağmen saygımızı sükunetimizi koruduk. Bu arada sessiz sedasız imzalar topladık. Var olduklarını söyledikleri 25 bin imzayı göremedik ama biz 5 bin imza ile yeniden seslenmeye geldik.

Gelin artık bizi üzmeyin ve parkımızı bize açın. Açın ki küçücük bir umut yeşersin içlerimizde. Diyelim ki biraz geç de olsa belediyemiz bizi anladı; parkımızı çocuklara, gençlere, yaşlılara, hayvanlara açtı.

Açın parkımızı sonra gelin hep birlikte çok güzel bir piknik yapalım ve geçtiğimiz 2 ayda edindiğimiz dostluklar ve güzellikler için teşekkür edelim."

PARKTA YIKIM SÜRÜYOR

Yurttaşların direnişine rağmen AKP'li belediye parkı talan ısrarına devam ediyor. Park alanına giren iş makineleri ağaçları sökmeye devam ederken, belediyeden herhangi bir açıklama gelmedi.

Sert müdahaleyle gözaltına alınan 9 kişi ise daha sonra serbest bırakıldı. Polisin ablukaya aldığı park alanına ise, yeniden çok sayıda çevik kuvvet ekibi geldi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol