13 yıl önce katledilen Münevver Karabulut'un ailesi, Karabulut'un katili Cem Garipoğlu'nun ölmediği iddiası üzerine mezarın açılması için başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararına itiraz etti.

Cem Garipoğlu'nun mezarının açılması için başlatılan soruşturmada yeni gelişme

İstanbul'da 13 yıl önce katledilen Münevver Karabulut'un ailesinin, Karabulut’un katili Cem Garipoğlu'nun ölmediği iddiası üzerine, mezarın açılması için başlatılan soruşturmada verilen takipsizlik kararına itiraz edildi.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı, Münevver Karabulut'un ailesinin Garipoğlu'nun ölmediğini iddia ederek fethi kabir yapılması yönündeki talebi üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı, dosya hakkında takipsizlik kararı verdi. Kararın ardından Karabulut ailesi, avukatları Dr. Rezan Epözdemir aracılığıyla karara itiraz etti.

İstanbul Bahçeşehir’de 3 Mart 2009 günü 17 yaşındaki Münevver Karabulut, Cem Garipoğlu tarafından katledildi. Karabulut'u öldüren Garipoğlu tutuklandıktan 5 yıl sonra 2014 yılında tutuklu bulunduğu cezaevinde intihar etti. Münevver Karabulut'un babası Süreyya Karabulut ise devam eden yıllarda Garipoğlu'nun cezaevinde intihar etmediğini, kaçtığını veya kaçırıldığını iddia etti. Ailenin fethi kabir talebi 17 Aralık’ta Silivri Cumhuriyet Başsavcılığınca reddedildi. Karara itiraz eden Karabulut ailesi, avukatları aracılığıyla takipsizlik kararına itiraz etti.

"ÖLMEDİĞİ KONUSUNDA ŞÜPHELER VAR"

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığına sunulan itiraz dilekçesinde Cem Garipoğlu’nun ölüp ölmediği, firar edip etmediği konusunun net olmadığına vurgu yapıldı. Dilekçede, "Her ne kadar kişi adına bir mezar yapılmış ve bir naaş gömülmüşse de gömülen naaşın Cem Garipoğlu olup olmadığı bilinmemektedir ve kamuoyunda aksi yönde pek çok haber bulunmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Dilekçede Garipoğlu ailesinin 2021 yılında sosyal medya hesaplarında Münevver Karabulut'un öldürüldüğü evdeki koltukla birlikte paylaştıkları fotoğrafın Cem Garipoğlu'nun ölmediği konusunda şüpheleri artırdığı belirtildi.

"GEREKLİ İNCELEMELER YAPILMALI"

Dilekçede, "Münevver Karabulut cinayeti, Türk toplumunda kadına yönelik şiddete tepki gösterilmesi bilincinin yerleşmesi açısından adete bir mihenk taşı olup, bu cinayeti işleyen kişinin cezaevinden kaçırılmış olması ihtimali dahi telafisi güç ve imkansız zararlara yol açabilecek niteliktedir. İş bu sebepten, katilin gerçekten ölüp ölmediğinin titizlikle araştırılması gerekmektedir. Diğer bir ifade ile üstünkörü bir soruşturma ile yetinilmemelidir" denildi.

İtiraz dilekçesinde Garipoğlu’nun ölmediğine yönelik basında yer alan haberler de sunuldu. Avukat Epözdemir dilekçesinde takipsizlik kararının kaldırılarak Cem Garipoğlu'na ait olduğu iddia edilen mezarın açılarak gerekli incelemelerin yapılmasını talep etti.

(DHA)