birgün

17° AÇIK

YEŞİL BİRGÜN 14.08.2020 10:04

Cengiz Holding’in ÇED’i yeni süreci eski

Cengiz Holding’in ÇED’i yeni süreci eski

Yunus Emre Ceren

Dört bir tarafı maden projeleriyle çevrilmiş Kazdağları’nda Cengiz Holding’in Halilağa’da bakır madeni için yeni bir ÇED süreci başlattığı ortaya çıktı. Şirket, ÇED sürecini yeni başlatsa da bölgedeki halkın madenlere karşı tepkisini bildiği için ‘süreci’ önceden başlattığı ortaya çıktı.

Cengiz Holding geçen sene projeyi Kanadalı Liberty Gold ve Teck Resorurces’dan geçen yıl 55 milyon TL’ye satın almıştı.

Cengiz Holding Kazdağları’nın tam göbeğinde olan Halilağa bakır projesiyle ilgili yaklaşık 4-5 aydır bölgede çalışmalar yaptığını belirten bölge sakinleri şirket yetkililerin çevre köy muhtarlarıyla sürekli toplantı halinde olduklarını belirtti. Şirketin köylerde yardımda bulunduğunu, köy camilerinde boya ve tadilat işlemleri yaptığını, Muratlar köyünün mezarlık duvarlarını yaptırdığını belirten yurttaşlar, projenin Kirazlı’daki projenin 10 kat büyüklüğünde olduğunu ve büyük bir alanda ağaç kıyımı yapılacağını ifade etti.

Cengiz Holding’in Kanadalı şirketten projeyi satın almasının ardından devlet kurumlarının tavırlarının değiştiğini belirten yurttaşlar, Cengiz Holding’in kurumları ve köyleri ciddi markaj altına aldığını belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız