birgün

15° HAFİF YAĞMUR

'Cengiz İnşaat'a ucuz mazot veriliyor' iddiası

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Cengiz İnşaat’ın Rize bölgesindeki şantiyelerinde iş makinelerine ucuz mazot verildiği yönünde iddiaların olduğunu belirterek, "Diğer vatandaşlara ucuz mazot verilmezken, mazot zamları geri alınmazken, Cengiz İnşaat’ın iş makinelerine ucuz mazot satılıyorsa bu çok büyük bir toplumsal haksızlık değil midir?" dedi.

GÜNCEL 16.06.2022 11:47
'Cengiz İnşaat'a ucuz mazot veriliyor' iddiası Fotoğraf: ANKA
Abone Ol google-news

CHP Rize İl Başkanı Saltuk Deniz, Cengiz İnşaat’ın araçlarına Rize'de ucuz mazot sağlandığı iddialarıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

Yurttaşların artan akaryakıt fiyatlarından dolayı kendi araçlarını kullanamayacak hale geldiklerini belirten Deniz, "Son günlerde kamuoyunda Cengiz İnşaat'ın özellikle Rize bölgesindeki inşaatlarında şantiyelerinde kullanılan iş makinelerine ucuz mazot verildiğine dair birtakım söylemler bulunmaktadır. Bunlar da bizim kulağımıza gelmekte" diye konuştu.

"ÇİFTÇİYE 4 LİRADAN, CENGİZE 1.15 LİRADAN MAZOT"

İddiaların dayanağının olduğunu belirten Deniz, "2013 yılında üçüncü havalimanı şantiyesinde hepimizin bildiği gibi, kamuoyuna yansıtıldığı gibi Cengiz İnşaat’a ait iş makinelerinin ucuz mazot kullandığı kamuoyuna paylaşılmıştı. Bu da yalanlanmamıştı. O zamanki fiyatlarda çiftçiye 4 liradan mazot satılırken Cengiz İnşaat’ın araçlarına 1 lira veya 1,5 bir buçuk liradan ucuz mazot satıldığı kamuoyunun bilgisine sunulmuştu" dedi.

"KAMUYOU BİLGİLENDİRMELİ"

Rize'de yurttaşların bunu konuştuğuna vurgu yapan CHP'li Deniz, "Rize’de de aynı şekilde kamuoyunda böyle bilgiler dolaşmakta ve biz de buradan soruyoruz. Ticari ve özel araç sahipleri yani kamyoncular, minibüsçüler, çay çeken nakliyeciler, taksiciler pahalı fiyattan şu an ki geçerli olan zamlı fiyattan mazot alırken, Cengiz İnşaat’ın iş makinelerine ucuz mazot mu satılıyor? Eğer ucuz mazot satılıyorsa kaçtan satılıyor?" diyerek kamuoyunun bu konuda bilgilendirmesi gerektiğini dile getirdi.

Yurttaşın yaşadığı fahiş akaryakıt artışı sorununa dikkat çeken Deniz, konuşmasına şöyle devam etti:

"RİZE’DE İNSANLAR KÖYLERDEN ŞEHRE İNEMİYOR"

"İnsanlar öyle bir hale geldiler ki artık bir ilçeden bir diğer ilçeye insanlar gidemiyor. Normalde her gün gidip gelmek durumunda oldukları işlerine bile iki üç günde bir gitmek zorunda kalıyorlar. İnsanlar köylerinden şehir merkezlerine inemeyecek duruma geldiler. İnsanlar şehir içindeki minibüslere bile binemiyorlar bırakın taksi tutmayı. Ticari araç sahibi olan arkadaşlarımız mazot fiyatlarındaki yükselişten dolayı araçlarının kontaklarını kapatma noktasına gelmişler, zararına çalıştırıyorlar. Millî Eğitim Bakanlığı’nda çalışan servis araçlarımız zararına iş yapıyor. ÇAYKUR’da çalışan kamyoncu arkadaşlarımız zararına iş yapmaya başladılar. O gün ki geçerli fiyatlarla anlaşma yapmış olsalar bile ertesi gün gelen zamlardan dolayı bu işe başlamadan zarar etmiş oluyorlar.

“BU ÇOK BÜYÜK TOPLUMSAL AHLAKSIZLIKTIR”

Durum böyleyken bu arkadaşlarımıza kolaylık sağlanmazken, onlara ucuz mazot verilmezken mazota yapılan zamlar geri alınmadıktan sonra eğer Cengiz İnşaat’ın iş makinelerine ucuz mazot satılıyorsa bu çok büyük bir toplumsal haksızlık değil midir? Bu araç sahiplerimizin günahı nedir? Bu konunun kamuoyu tarafından hızlı bir şekilde yanıtlanması, açıklanması gerekiyor.

Eğer siz Cengiz İnşaat’ın iş makinalarına, kamyonlarına ucuz mazot satıyorsanız o zaman Rize’de iş yapan, nakliyecilik yapan kamyoncularımıza, minibüsçülerimize, otobüs şoförlerimize, taksicilere, ticari ve özel araç sahiplerine aynı kolaylığı, aynı indirimi sağlamak zorundasınız. Yoksa bu arkadaşlarımızın günahı ne? İktidara yakın olmamak mı? Beşli çeteden olmamak mı?"

(ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol