birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.02.2016 11:47

Cerattepe'de direnen halka polis saldırısı!

Cerattepe'de direnen halka polis saldırısı!

Artvin’in Cerattepe bölgesinde çıkarılması planlanan bakır madenine karşı 21 Haziran 2015’ten beri nöbet tutan halka polisin gaz ve platik mermiyle saldırdığı bildirildi.

17.10 Polis yurttaşlara yeniden gazla saldırdı. @srcndede saldırıyı Twitter hesabından, 'Çok yoğun gaz saldırısı oldu' diye duyurdu.


cerattepe-de-direnen-halka-polis-saldirisi-113941-1.

13.50 Çevik kuvvetin kasklarını taktığı ve araçları çekmek içinyeni bir saldırıya hazırlandığı bildirildi. (@srcndede)

cerattepe-de-direnen-halka-polis-saldirisi-113902-1.

Artvinliler Cerattepe'de yapılmak istenen altın madenine karşı direnişlerini kırmak isteyen yüzlerce polis-jandarma ile karşı karşıya. Kente halen çevre illerden polis-jandarma gelmeye devam ediyor. Kentteki hastanelere "yaralılar gelebilir hazırlıklı olun" talimatı gittiği söylenirken, polisin gaz bombalı saldırısı 11.30 sularında başladı.

Sabah saatlerinde müdahale için harekete geçen polis, milletvekillerinin araya girmesi ve Artvinlilerin konuşmaları üzerine geri çekilmişti. Bu arada bazı polislerin ağladığı görüldü.

Dün geceden beri Cerattepe'ye çıkan yol üzerinde araçlarıyla barikat kuran Artvinlilerle, kente çevre il ve ilçelerden getirilen yüzlerce güvenlik gücü karşı karşıya bekleyişi uzun süre devam etti.

POLİS-JANDARMA KENTİ BOŞALTSIN
Dün geceden Artvinlilerin teyakkuzda olduğunu belirten Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan, Atmaca mevkiinde beklemeye devam ettiklerini söyledi. CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve CHP Sinop milletvekilinin kendileri ile beklemeye devam ettiğini kaydeden Karahan, "Milletvekillerimiz bakanlarla görüştü. Polis bunun üzerine geri çekilip beklemeye başladı. Halen polis-jandarma gelmeye devam ediyor kente. Biraz önce hastaneden bir duyum aldık. Yaralılar gelebilir ona göre tedbirli olun demişler. Yolu boşaltmamızı istiyorlar biz de 'esas şehri siz tıkadınız, siz boşaltın' diyoruz. Karşılıklı gergin bir bekleyiş içerisindeyiz". dedi.

BÜTÜN ESNAF İŞ BIRAKTI
Sabah saatlerinde polisin bir hamle yaptığını ama geri çekildiğini söyleyen Karahan, yaylada kurulan barikatın yanı sıra kentteki durumu şöyle özetledi; "Artvindeki bütün esnaf işyerlerini kapattı, minibüsler iş yavaşlattı. Esnaf vatandaş yürüyerek yukarıya barikat yerine çıkıyor. Araçlarla yollar kapandığı için insanlar km'lerce yürüyorlar. Şimdilik burada toplanmayı uygun gördük.

Saat 11.00 sularında polisin yeniden müdahale için hazırlıklara başladığı öğrenildi. Yeşil Artvin Derneği yöneticilerinden Göksel Bozkurt, Cerattepe'ye çıkan yol üzerinde Atmaca mevkiinde araçlarla kurulan barikatta 2-3 bin Artvinlinin olduğunu belirterek, "Bütün esnaf kepenk kapattı. Çocuklarımız okullara gitmeyerek direnişe destek veriyor. Biz kararlıyız, geçit vermeyeceğiz" dedi.

'SADECE İÇİŞLERİ BAKANINI İKNA EDEMEDİK'

CHP Milletvekili Uğur Bayraktutan, polisin gazlı müdahalesi sonrasında yaptığı açıklamada, “Bütün bakanları ikna ettik. İçişleri bakanı Efkan Ala’yı ikna edemedik. ‘Vurun geçin’ demiş bakan. Herkes ikna oldu bir o ikna olmadı. Kendisine bir şey söylemiyorum buradan. Parlamentoya gidince kendisiyle görüşeceğim” dedi.

***

Yeşil Artvin Derneği’nden Hasan Yüksel, “Cerattepe’yi vermeyeceğiz!”

Açık Radyo İklim için programına canlı yayında bağlanarak açıklama yapan Yeşil Artvin Derneği yöneticisi Hasan Yüksel, “800’ü aşkın polis ve jandarma, 50’ye yakın Cengiz Holding güvenlik görevlisi burada. Bırakın Artvin ve ilçelerini tüm çevre illerden jandarma takviyesi de yapılmış. Bu nasıl bir anlayıştır anlamak mümkün değil. Artvin halkı olarak Cerattepe’yi bırakmamaya kararlıyız. Artvin’i vücudun parçaları gibi düşünürseniz Cerattepe’de Artvin’in beynidir. Cerattepe giderse Artvin’de biter. Amaçları madencilik değil, amaçları bölge halkını buradan koparıp tabiatı yok etmek” şeklinde konuştu.

cerattepe-de-direnen-halka-polis-saldirisi-113874-1.