birgün

30° AZ BULUTLU

GÜNCEL 04.06.2020 13:14

Ceren Damar'ın babası, sanık avukatını şikâyet etti: Meslekten men edin

Öğrencisi tarafından öldürülen Ceren Damar'ın babası Mustafa Damar, skandal savunmalar yapan sanık avukatı Vahit Bıçak'ı 'Meslekten men edilmesi' talebiyle Ankara Barosu'na şikayet etti

Ceren Damar'ın babası, sanık avukatını şikâyet etti: Meslekten men edin

Hasan İsmail Hikmet tarafından öldürülen akademisyen Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar, sanık avukatı Vahit Bıçak’ı savunması ve yaptığı açıklamalar nedeniyle meslekten men edilmesi talebiyle Ankara Barosuna şikâyet etti. Şikâyet dilekçesinde, Avukat Bıçak’ın açıklamalarıyla savunma dokunulmazlığını fersah fersah aşarak, maktul Ceren Damar’ın manevi hatırasına hakarette bulunduğu belirtildi.

Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel, sınavda kopya çekerken yakaladığı, Hukuk Fakültesi öğrencisi Hasan İsmail Hikmet tarafından 2 Ocak 2019 tarihinde öldürülmüştü. Sanık Hikmet, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesindeki yargılama sonucu ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın yargılama boyunca yaptığı açıklamalar ve savunması kamuoyunda tartışmalara neden oldu.

HAKARET VE TEHDİTLERDE BULUNDU

Baba Damar da 2 Haziran tarihinde Ankara Barosuna başvurarak, Bıçak’ın savunması ve açıklamaları nedeniyle meslekten men edilmesini istedi. Şikâyet dilekçesinde yer alan ifaderle özetle şöyle:

“Yargılamanın başından sonuna kadar katilin avukatlığını yapan Vahit Bıçak, gerek mahkeme salonunda gerekse mahkeme salonu dışında medya aracılığıyla ve kamuoyunun gözü önünde infial yaratacak şekilde; Avukatlık Meslek Kuralları, Avukatlık Meslek Onuru ve Avukatlık Etiği ile bağdaşmayan söz ve eylemleriyle, maktul Ceren Damar’ın manevi hatırasına yönelen hakaretlerde bulunduğu gibi ailemize hakaret ve tehditlerde bulunmuştur.

Avukat Vahit Bıçak’ın beyanları pek çok yönden savunma dokunulmazlığı hakkı sınırlarını fersah fersah aşmış; hukuki olmayan, bilimsellikten uzak, kurguya dayalı, çarptırılmış, somut olaydan uzak ve kanıtlayacak hiçbir delil ortaya koymadan hukuka ve hukuk mesleğinin kabul görmüş standartlarına ve meslek ahlak kurallarına uygun olmayan yalan beyanları iftiraya, suç uydurmaya dönüşmüş ve hakaret suçunu oluşturmuştur.

'MESLEKTEN MEN EDİN' TALEBİ

Avukat Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlatılarak ihlal ettiği Meslek Kuralları maddelerinden ve resen uygulanacak maddelerden; ayrıca biz aileye yönelik hakaret, tehdit ve Ceren Damar’ın manevi hatırasına hakaret eylemlerinden cezalandırılması ve meslekten men edilmesini talep ediyoruz.”


İFTİRALARLA DOLU SAVUNMA

Konuya ilişkin BirGün’e değerlendirmelerde bulunan Baba Damar, geçen dört duruşmada, Bıçak’ın hukukla bağdaşmayan, somut gerçeklerle ilgisi olmayan çarptırılmış iddialarda bulunduğunu hatırlattı.

Söz konusu iddiaların iftiralarla dolu olduğuna dikkat çeken Baba Damar, şöyle dedi: “Ölünün hatırasına hakaret etti. Beni ve ailemi tehdit etti, onurumuzu zedeledi ve bunların tamamı kamuoyunun gözü önünde cereyan etti. Yapmış olduğu hakaretler ve iftiralar apaçık suçtu. Covid-19 nedeniyle bugüne kadar beklettim ve sonunda yaptıklarının tamamıyla ilgili baroya şikâyette bulunup meslekten men edilmesini istedim çünkü böyle bir avukatı kamuoyu vicdanı kabul etmez.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız