birgün

7° PARÇALI AZ BULUTLU

KADIN 23.12.2019 10:16

Ceren Özdemir davası ertelendi

Ceren Özdemir'in katili Özgür Arduç hakkında 2 ayrı iddianameyle ve 3 kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açılan davanın ilk duruşmasında Arduç'un adli tıp kurumuna sevk edilmesine karar verildi. Dava Ocak ayına ertelendi

Ceren Özdemir davası ertelendi

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları 3’üncü sınıf öğrencisi Ceren Özdemir’i (20), evinin önünde bıçaklayarak öldüren, yakalandığı anda da 2 polis memurunu bıçaklayarak yaralayan katil Özgür Arduç bugün hakim karşısına çıktı. Hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen ve ceza indirimi uygulanmaması talep edilen Arduç, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katdı. Mahkeme akli dengesinin yerinde olmadığını iddia eden Arduç'un ceza sorumluluğunun olup olmadığının tespit edilmesi için Adli Tıp Kurumu'na sevk edildi. Dava, 20 Ocak 2020 tarihine ertelendi.

Ayakta durmakta zorlanan Ceren'in annesi, eşinin desteği ile duruşma salonuna girdi. Duruşma salonunda bulunanlar aileyi görünce gözyaşlarını tutamadı. Özdemir ailesinin yanında olmak için duruşma salonunda olanlar arasında Ordu Baro Başkanı olmak üzere çok sayıda şehrin baro başkanları da bulunuyor.

ARDUÇ AKLİ DENGESİNİN YERİNDE OLMADIĞINI İDDİA ETTİ

SEGBİS ile ifade veren katil Arduç, "Ben halkın saldınsına uğramıştım.1987 yılının Nisan ayında dedem beni çocuk yuvasına bıraktı. Yurttan 18 yaşında kaçtım. Başıma bir şey geldi O yüzden kaçtım. 2 defa tecavüze uğradım. Kendime yediremedim suç işledim. Cezaevinden kaçınca Eminönü'ne gittim. Ağaçlık allanda yatarken admlar geldi. Orada da tecavüze uğradım. Tecavüze uğrayınca içimdeki iyi şeyleri öldürdü insanoğlu. Bütün kötülükleri edeceğim insanlara dedim. Köpek, kedi hiç acımadan tren önlerine attım. O kadar çok şey yaptım ki anlatasam… İnsanlardan nefret ettim, yapmadığım pislik kalmadı" dedi

Akli yeterliliğinin yerinde olmadığını iddia eden Arduç ifadesine şöyle devam etti:

"Bana akli yeterliliği var diyorlar. Aklım yerinde olsa bunları yapar mıyım? Ceren’den önce başkasını öldürmeye niyetlendim kalabalığa girdim. Sonra Ceren’i gördüm takip ettim. Eve giderken bıçakladım. Dışarıda ben kendime laf geçiremiyorum. Bu benim elimde olan bir şey degil. Karşıma kim çıkarsa onu bıçaklayacaktım. Ceren çıktı. Ordu’daki ifademi kabul etmiyorum. Sinir halinde söyledim. Altı yaşında bir çocuğu öldürecektim karşıma Ceren çıktı. Takip ettim. ‘Yukarı çıkarsa öldüreceğim’ dedim. Bıçakladım kaçtım. Yakalanma anında polisi de öldürecektim. Kendime sahip olamıyorum. Tedavi olmak istiyorum. Durumum hiç iyi değil. Kendimi öldürmemek için bıçağı yanıma almıyorum." Ağlayarak sinirle ifade verdiğini ifade eden sanık, ısrarla tedavi olmak istediğini söyledi.

AVCI: 2006'DA CEZAİ SORUMLULUĞUN VAR OLARAK RAPOR GELMİŞ

Savcı ise Arduç'a "İfadeni ben aldım, sordum tedavi olmak ister misin diye. Çift kişiliğe sahibim, kıskancım. Bu halimden memnunum demiştin. 'Tedavi olmak istemiyorum' demiştin. Daha önce adli tıpa gitmediğini söylemiştin. 2006'da cezai sorumluluğun var olarak rapor gelmiş. Farklı konuşuyorsun, nedenini açıklar mısın?" sorusunu yöneltti.

'PSİKOLOĞA AÇIĞA ÇIKINCA KAÇACAĞIM DEDİM'

Arduç da, "Allah'tan peygamberden korkmuyorum dedim. Ben tedavi görmek istiyorum yoksa kendimi öldüreceğim. Kapalı cezaevindeyken psikologla görüştüm. Açığa çıkınca kaçacağım dedim" cevabını verdi.

Mahkeme Başkanı: "Bu halini bile bile neden açığa çıkmak istedin? Açığa çıkmak için sen başvuru yapmışsın. Cezaevinde sen kendini gizledin o zaman. Psikoloğa kendini anlattın mı?"

Sanık Arduç: "Çıkınca babamın katili var onu öldüreceğim dedim. Sabırla ilgisi var akıllı olmanın. Avukatım vardı, ne oldu avukatıma? Avukat hanım beni tedavi ettirin ben iyi değilim. Beni bırakın demiyorum. Yine suç işlerim."

Özgür Arduç'un avukatı ise "Yeniden cezai ehliyetine yönelik rapor aldırılması konusunu mahkemeye bırakıyoruz. Savunmaya bir şey demiyoruz" dedi

MAHKEME BAŞKANI: CEREN'LE İLİŞKİLERİ OLABİLİR Mİ?

Mahkeme Başkanının, sanığın Ceren ile bir ilişkisi olabilir mi diye sorması üzerine baba Özdemir, kesinlikle tanımadıklarını belirterek, "Akıl sağlığının da gayet iyi olduğundan eminim şu anda" dedi. Özdemir ailesi avukatlarından Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz söz aldı. Davaya katılma talebinde bulundu.

Savcı, sanığın ceza sorumluluğunun olup olmadığının tespit edilmesi için Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesini talep etti. Mahkeme, Arduç'un Adli Tıp Kurumu'na sevk edilmesine, davanın da 20 Ocak 2020 tarihine ertelenmesine karar verdi.

***

Olay, 3 Aralık saat 19.30 sıralarında, Altınordu ilçesine bağlı Zaferi Milli Mahallesi'nde meydana geldi. Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Müzik Bölümü 3'üncü sınıf öğrencisi olan Ceren Özdemir, ders verdiği bale kursundan çıkıp, geldiği evinin önünde, ablası Gizem Özdemir'i cep telefonundan arayarak, apartmanın giriş kapısının anahtarını pencereden atmasını istedi. Abla Gizem Özdemir de pencereye çıkıp, kardeşine anahtarı attı. Kapıyı açıp binaya giren Ceren Özdemir, arkasından gelen bir kişi tarafından bıçaklandı. Kalbine ve karnına aldığı bıçak darbeleriyle ağır yaralanan genç kız, yere yığıldı. Çığlıklar üzerine evden çıkan abla, Ceren'i kanlar içinde buldu. İhbarla gelen sağlık görevlileri, ağır yaralı Ceren'i, Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırdı. Kalbinden ve karnından bıçaklandığı belirlenen Ceren, hemen ameliyata alındı. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

KATİL, CEZAEVİ FİRARİSİ ÇIKTI

Cinayetin ardından Ordu Emniyet Müdürlüğü saldırganı yakalamak için harekete geçerek, özel ekip kurdu. Ceren'in bale dersi verdiği kurstan eve kadar olan 2,5 kilometrelik mesafeyi yürüyerek geldiği belirlendi. Polis, güzergâhtaki ve olay yerindeki güvenlik kameraları ile mobese kayıtlarını incelemeye aldı. Görüntülerden Ceren'in, evine yürüdüğü sırada gri renkte ve kapüşonlu mont giyen saldırgan tarafından takip edildiği ortaya çıktı. Yapılan araştırmalar sonunda görüntüdeki saldırganın, 12 suçtan sabıkası bulunan ve 1 Aralık günü açık cezaevinden firar eden uyuşturucu bağımlısı Özgür Arduç olduğu belirlendi.


Cinayetten 1 gün sonra, 4 Aralık günü, vatandaşlar tarafından tanınan katil zanlısı, kendisini yakalayan polis memurları Z.K. ve H.D.'yi de bıçaklayarak yaraladı. Polisteki sorgusunda Ceren Özdemir'i öldürdüğünü itiraf eden Arduç, sevk edildiği adliyede tutuklandı. Katil zanlısı Arduç, güvenlik gerekçesiyle Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu'na konuldu.

KATİL HAKKINDA 2 AYRI İDDİANAME

Cezaevi firarisi Özgür Arduç hakkında Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma 10 günde tamamlandı. Başsavcılık Arduç hakkında jet hızıyla 2 iddianame hazırladı. Ceren'in öldürülmesiyle ilgili iddianamede, zanlı hakkında 'Canavarca hisle kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

2 polis memurunun bıçaklanmasıyla ilgili hazırlanan iddianamede de 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs' suçundan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi talep edildi. İddianamelerde Türk Ceza Kanunu'nun 62’nci maddesi uyarınca ceza indirimi uygulanmaması da talep edildi.

DURUŞMA BAŞLADI

Ceren Özdemir cinayeti davasının görüldüğü Ordu Adliyesi çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Adliyeye girenler üzerleri ve çantaları arandı. Jandarma ekiplerinin dedektör köpeği ile yaptığı aramanın ardından katılımcılar, adliyeye alındı. Ordu 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00 sıralarında yargılanmasına başlanan katil zanlısı Özgür Arduç ise duruşmaya tutuklu bulunduğu Van'daki cezaevinden, SEGBİS aracılığıyla katılıyor.

DURUŞMAYA YOĞUN İLGİ

ceren-ozdemir-davasi-basladi-665462-1.

Duruşma öncesi sabah saatlerinde Ordu Adliyesi önünde toplanan Kadın Savunma Ağı, Ordu ve Giresun Kadın Platformu üyesi çok sayıda kadın ellerinde dövizler taşıyarak, yaşanan olaya tepki gösterip, kadına yönelik cinayetleri kınadı. Ceren Özdemir'in fotoğrafı ve 'Ölmek değil yaşamak istiyoruz' yazlı pankartı açan kadınlar, ortak açıklamada bulundu. Kadın platformu temsilcileri, kadına yönelik şiddet olaylarına dikkat çekerek, Ceren cinayetindeki duruşmaların yakın takipçisi olacaklarını söyledi.

Öte yandan, bıçaklanarak öldürülen Ceren Özdemir'in babası Yılmaz Özdemir'in de duruşmaya katılıp, ardından da açıklama yapacağı belirtildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız