birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 09.07.2021 11:41

Çeşme’den sakız damlıyor

Çeşme’den sakız damlıyor

BirGün EGE

Çeşme’de 40 yıl aradan sonra başlayan sakız üretimi için bu yıl üçüncüsü düzenlenen damla sakızı ağaçlarının hasada hazırlık töreni Çeşme Belediye Başkanı M. Ekrem Oran’ın ağaçları çizmesiyle başladı.

Damla Sakızı’nın insan sağlığı açısından olduğu kadar, ülke ekonomisi açısından da büyük öneme sahip olduğunu belirten Oran, “Sakız ağaçlarının korunması, çoğaltılması, gerekli aşılamalarla verimliliğin artırılması çalışmalarımız da bu çerçevede bizim için çok önemli. Sakız bizim için stratejik değeri yüksek bir ürün. Sakız Adası’nda sadece 150 kilometrekarelik bir alanda, Çeşme Yarımadası’nda ise 250 km karenin her alanında yetişiyor. Sakız Adası’nın 10 katı potansiyele sahibiz. Sakızın yaygınlaştırılması için tahsislerin bir an önce hayata geçmesi gerekiyor” dedi. Bugüne kadar 12 bin sakız fidanı yetiştirdiklerini kaydeden Oran, “ Bu yıl 50 kg damla sakızı ve 4 litre sakız yağı ürettik, özel sektörle birlikte şu anda 2 ayrı üniversitenin farmakoloji bölümlerine TÜBİTAK’a Çeşme sakızı ile katıldık” diye konuştu. Çeşme’de yapılan sakız üretiminin Yunanistan’da yankıya sebep olduğunu belirten Oran, “Reçinesi ve yağı ile yıllık 180 milyon avroyu aşan gelir potansiyeli olan Sakız üretimi konusunda attığımız adımlar bugüne kadar Tekel konumunda olan komşumuzda nasıl yankı yarattığını gördük” dedi. Oran, başlangıçta bin 700 olan sakız ağacı sayısının kısa sürede 2 binin üzerine çıkardıklarını sözlerine ekledi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol