birgün

9° SİSLİ

Çeşme Germiyan’da RES için tarih ve orman katliamı devam ediyor

İzmir’in Çeşme ilçesi Germiyan Köyünde ormana, antik eserlerin olduğu bölgede Güral Porselen, izinsiz bir şekilde bir kez daha RES projesi için inşaata başladı.

BİRGÜN EGE 12.08.2021 16:19
Çeşme Germiyan’da RES için tarih ve orman katliamı devam ediyor
Abone Ol google-news

Aycan KARADAĞ

İzmir’in Çeşme ilçesi Germiyan Mahallesi’nde kurulmak istenen Rüzgâr Enerji Santralı (RES) için Güral Porselen’in fırsatçılığı pes dedirttirdi.

Şirket 2020 yılında izinsiz bir şekilde proje başlarken çevrecilerin bölgeye giderek tepki göstermesi üzerine çalışmalar Çeşme Belediyesi tarafından durdurmuştu. Çalışma sırasında başlatılan orman yolu açılma çalışmaları üzerine alanda bulunan antik dönem Roma eserlerinin de tahrip edildiği bildirilmişti.

Bölge halkının açtığı dava sonrası bir yıldır alan için bilirkişi keşfi yapılmazken şirket yeniden harekete geçerek bölgede çalışma başlattı.

Avukat Şehrazat Mercan, BirGün’e yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: “Daha önceki inşaata dava açılmış ama ne hikmetse mahkeme, bilirkişi incelemesini iptal etmişti. Çevreciler ikinci bilirkişi incelemesi için tekrar para toplamış, mahkemeye bilirkişi için tekrar müracaat etmişti. Ve yine ne hikmetse bu sefer de mahkeme, bilirkişi heyetinin gelmesini iptal etmiş ve davayı sürüncemede bırakmıştı. Mahkemenin uzamasını fırsat bilen Güral Porselen daha mahkeme sürerken rüzgâr türbini parçalarını Germiyan'a getirdi. Hiç kimse bu firmayı durdurmayı beceremiyor.”

cesme-germiyan-da-res-icin-tarih-ve-orman-katliami-devam-ediyor-909553-1.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun