birgün

1° LİGHT RAİN AND SNOW

BİRGÜN EGE 02.12.2020 14:04

Çeşme Germiyan’daki RES için çevrecilerden suç duyurusu: Telafisi imkânsız tahribatlar gerçekleşmiştir

Çeşme Germiyan’daki RES için çevrecilerden suç duyurusu: Telafisi imkânsız tahribatlar gerçekleşmiştir

BİRGÜN EGE

EGEÇEP ve Çeşme Germiyan Çevre Platformu, mahkeme kararına rağmen Rüzgar Enerji Santralı (RES) tesisi kurmak için Çeşme Germiyan’da ormana, antik eserlere zarar veren Güral Porselen Firması’na izin veren İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulundu.

İki platform tarafından yapılan ortak açıklamada, “Bu proje hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı ve uzman arkeologların bölgedeki kültür varlıklarının tescili için kurula başvurularının tarihi de 2016 yılıdır. Buna rağmen RES inşaatı 2020 yılında başlamış, köylüler ve çevre örgütlerinin çeşitli protesto ve uyarı eylemlerine rağmen sorumlu kurumlar harekete geçmemiş, Kurulun raporunda yer aldığı gibi, telafisi imkânsız tahribatlar gerçekleşmiştir” denildi.

Kesinleşmiş kararlara rağmen şirket hakkında hiçbir işlem yapılmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Yurttaşların aylarca konuya dikkat çekmelerine rağmen, tedbir almayan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 12 Kasım 2020 tarihinde kurulun aldığı karar ile adeta kendileri hakkında suç duyurusunda bulunmuşlardır. Bu proje hakkında kesinleşmiş mahkeme kararı ve uzman arkeologların bölgedeki kültür varlıklarının tescili için kurula başvurularının tarihi de 2016 yılıdır. Buna rağmen RES inşaatı 2020 yılında başlamış, köylüler ve çevre örgütlerinin çeşitli protesto ve uyarı eylemlerine rağmen sorumlu kurumlar harekete geçmemiş, Kurulun raporunda yer aldığı gibi, telafisi imkânsız tahribatlar gerçekleşmiştir. Mahkeme kararları ve bilimsel çalışmalara rağmen bu tahribata göz yuman ve adeta destek sağlayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile İzmir Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu hakkında gerekli yasal işlemlerin yapışması için savcıları göreve çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız