birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Çeşme ve Bergama'da yangın: Müdahaleler sürüyor

İzmir'in Çeşme ilçesi Ovacık Mahallesinde makilik alanda başlayan ve kısmen kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları sürüyor. Önlemler kapsamında boşaltılan Sertur ve Özpamir siteleri sakinleri evlerine geri döndü. İzmir'in Bergama ilçesinde de süt tesisinde çıkan yangına müdahale ediliyor.

GÜNCEL 14.07.2022 10:41
Çeşme ve Bergama'da yangın: Müdahaleler sürüyor Bergama'da süt tesisinde çıkan yangına müdahale ediliyor - Fotoğraf: AA
Abone Ol google-news

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çeşme ilçesinde dün makilik alanda başlayan ve geniş bir alana yayılan yangına ilişkin ekiplerin soğutma çalışmasını sürdürdüğünü bildirdi. İzmir'in Bergama ilçesinde ise süt tesisinde çıkan yangına müdahale ediliyor.

Helikopterle Çeşme'de yangın bölgesinde incelemede bulunan Vali Köşger, Urla ilçesine bağlı Zeytineli Mahallesi'nde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yangına 4 uçak, 7 helikopter, 117 araçla ve 750'nin üzerinde personelle müdahale edildiğini söyledi.

ÇeşmeÇeşme

Köşger, şunları kaydetti:

"Orman Bölge teşkilatımıza jandarma, AFAD, itfaiye, belediye, yerel yönetimler herkes tam bir eşgüdüm içinde yardım etti. Şunun da altını çizmek lazım, bölge halkı da burada yangın söndürme çalışmalarına aktif olarak katkı sağladı. Bu eşgüdüm ve koordinasyon çerçevesinde personelimizin, orman bölge teşkilatımızın olağanüstü gayretleri neticesinde şu an itibarı ile bütün olumsuz şartlara rağmen, şiddetli rüzgara rağmen hem Ovacık'taki hem de Zeytineli-Karaköy arasındaki yangını kısmi kontrol altına almış bulunmaktayız, soğutma çalışmaları devam ediyor. Hem havadan hem karadan soğutma çalışmaları devam ediyor. Bütün araçlarımız müteyakkız şekilde herhangi bir parlamaya karşı sahada çalışmalarına devam edecekler."

Çeşme'de yanan alanlar havadan görüntülendiÇeşme'de yanan alanlar havadan görüntülendi

'RİSK GEÇMİŞ DEĞİL'

Rüzgarın etkili olduğunu ve yangın riskinin sürdüğünü belirten Vali Köşger, şöyle konuştu:

"Bugün meteorolojik verilere göre 10.00 ile 11.00 saatleri arası şiddetli rüzgar esmesi ihtimali çok yüksek. Bu sebeple risk hala tam olarak geçmiş değil. Buranın dışında da başka alanlarda risk olması ihtimali var. Vatandaşlarımızı buradan bir kere daha uyarmak istiyoruz. Rüzgar ve sıcak kuru hava ormanlarda yangın riskini artırıyor bu sebeple vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı olmalarını da bekliyoruz."

Yangında zarar gören bölgelerin ağaçlandırılacağını aktaran Köşger, sözlerine şöyle devam etti:

"Çok şükür herhangi bir can kaybı yok. Ormanımızın 70 hektar arkamızda (Zeytineli) görünen alanda, 50 hektar da Ovacık bölgesinde olmak üzere 120 hektar makilik ormanlık alan zarar görmüş bulunuyor. Bunun dışında da bir mal kaybı bulunmamakta. Devletimiz zarar görmüş alanları eskisinden daha iyi duruma getirecektir. Seri bir şekilde buralarda ağaçlandırma faaliyetleri devam edecektir."

5 ŞÜPHELİ SERBEST BIRAKILDI

Yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturma kapsamında 7 kişinin ifadesine başvurulduğunu belirten Köşger, "2'si gözaltında olmaya devam ediyor. Diğer 5'i serbest bırakıldı" ifadelerini kullandı.

Köşger, yangının çıkış sebebiyle ilgi ise "Ovacık'taki yangın yüksek ihtimalle yüksek gerilim hatlarının arasından çıkan bir şelaleden kaynaklanmış. Onun bir fotoğrafı da var elimizde. Teller kopmuş, birbirine çarpmış. Yangının başlangıç noktasında öyle bir elektrik kontağı söz konusu" diye konuştu.

Çeşme ilçesine bağlı Alaçatı Mahallesi Kutlu Aktaş Barajı yanındaki makilik alanda, dün 13.20 sıralarında yangın çıkmış, ekipler, yangına müdahale ederken, Ovacık Mahallesi'nde de saat 18.00 sıralarında yangın başlamıştı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangınlar sabaha kadar sürmüştü.

Önlemler kapsamında, Sertur ve Özpamir siteleri başlatılmıştı.

İzmir Valiliği, Alaçatı Mahallesi'ndeki yangının bir sivil toplum kuruluşu tarafından yaptırılan hayvan barınağının inşası sırasında kullanılan kaynak makinesinin kıvılcımlarından çıktığının belirlendiğini, Cumhuriyet savcısının talimatıyla 7 işçinin gözaltına alındığını bildirmişti.

cesme-ve-bergama-da-yangin-mudahaleler-suruyor-1040147-1.

BERGAMA'DA SÜT TESİSİNDE YANGIN

İzmir'in Bergama ilçesinde ise süt tesisinde çıkan yangına müdahale ediliyor.

Sağancı Mahallesi'ndeki süt tesisinde henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler, tesisin çevresindeki otluk alana da yayıldı.

Bölgeye yönlendirilen itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına alma çalışmalarını sürdürüyor.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı ekipler de söndürme çalışmalarına 2 helikopterle destek veriyor.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol