Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Bursa'da katıldığı bir panelde, nükleer santrale karşı çıkanların çevreciliğinde bir tuhaflık olduğunu söyledi

Çevre Bakanı: Nükleere karşı çıkanın çevreciliğinde bir tuhaflık vardır

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Yıldırım Belediyesi'nin düzenlediği "Şehir ve Gençlik" konulu panelde konuştu. Türk milletinin dünyanın en çevreci toplumu olduğunu söyleyen Güllüce, "Hem fiziki anlamda çevrede çok iyiyiz. Şehirlerimiz, sanayicimiz çok iyi. Hem de manevi anlamda çevre olarak çok iyiyiz" diye konuştu. Güllüce, dünyanın en iyisi olmak için gençlerin kendilerini donatması gerektiğini belirtti.

“MİMARİDE ISKALAMIŞIZ”
Türkiye’nin mimari eserleri onarımı konusunda elinden geldiğini yaptığını söyleyen Güllüce, eleştiri yapmayı da ihmal etmedi. Güllüce, “Mimari olarak 300 yılı ıskalamışız. En iyi musiki adamı, mimar, mühendis, savaşçı, komutan olan dönemden en kötülere doğru gitmiş. Allah'tan bir Mimar Sinan'ımız var, hep anlatıyoruz. Yani yeni yaptığımız camiler de oraya doğru gidiyor. Mimari de medeniyetin bir parçasıdır. Mimaride de iyi bir noktaya gitmemiş, ıskalamışız. Restorasyon da öyle bir şey. Onların yaptıklarını dedelerimizin yaptıklarını tamir etme becerimiz bile azalmış. Bunda kimseyi suçlamıyorum. Bir medeniyet kaybı. Biz, yitik bir medeniyetin çocuklarıyız” dedi.

"PUTİN'DEN ALIRIZ, İRAN'DAN DOĞALGAZ ALIR YAPARIZ"
Türkiye’de yapılması planlanan nükleer santralleri eleştirenleri anlamadığını ifade eden Güllüce, şöyle devam etti:
“Dünyada bine yakın nükleer santral varken, 'Türkiye'de nükleer santral olmasın' diye bir adam yürüyorsa onun çevreciliğinde bir tuhaflık vardır. En temiz enerjiyi aldığınız bir alan orası. Havaya salınım yapmayan, karbondioksit salmayan, ozon gazına problem olmayan, fosil yakıtlarla elde ettiğiniz enerjiye nazaran dünyaya az zarar veren bir enerji. Kendi ülkesinin yüzde 60-70'ini nükleerden karşılıyor ama bakıyorsun Türkiye'ye bazı insanlar geliyor, bazı ülkelerden o gençler kendi ülkesinde yeni yapılan nükleer santrallere karşı çıkmıyor da nedense bizdeki için eylem yapıyor. Herhalde bizi çok sevdiği için mi? İşte bu uyanıklıkta olmamız lazım. Biz termik santral yaptığımızda ayrı karşı çıkıyorlar. Çevreye kendi ülke değerlerimizle bakmamız lazım. Şimdi bir tuhaflık var. Nükleere, termik santrale, hidroelektrik santrale, güneş ve rüzgar enerjisine karşısın. Peki elektrikler hiç kesilmesin. Bu nasıl olacak? Putin'den alırız, İran'dan da doğalgazı alır yaparız. Bugün yüzde 70'e yakın enerjimizi ithal ediyoruz. Uluslararası bir problem çıktı vanayı kapattı. Ne yapacağız? Bırakın üretimi, dişimizi fırçalayamayız çünkü banyo karanlık, ışığımız yanmaz. Ben elektrik santrali yaparken sen başka ülkelerden gelip de bu ülkeyi neden karıştırıyorsun diye asıl bizim gençlerimizin onlara sorması lazım” dedi.
Güllüce daha sonra gençlerle sohbet etti. (Bugün)