birgün

25° AÇIK

ÇEVRE 25.02.2017 23:50

Çevreciler ‘Sorumluluk-Gönüllülük-Örgütlülük’ü tartıştı

Birlikte Yeşil Enerjiye projesi kapsamında gerçekleştirilen İklim İçin STK Ağı yüz yüze buluşmalarının ikincisi Çanakkale’de yapıldı. Sorumluluk-Gönüllülük-Örgütlülük konularının tartışıldığı toplantıyı Uygar Özesmi yönetti.

Çevreciler ‘Sorumluluk-Gönüllülük-Örgütlülük’ü tartıştı

MUSTAFA DERMANLI – ÇANAKKALE

Kuzey Ege’deki çevre platformları arasında bir iletişim ağı kurmak üzere hazırlanan İklim için STK Ağı projesinin ikinci toplantısı Çanakkale’de gerçekleşti. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından hazırlanan projenin destekçilerinden İda Dayanışma Derneği’nin evsahipliğinde yapılan ‘Sorumluluk-Gönüllülük-Örgütlülük’ konulu toplantıya yaklaşık 15 farklı çevre platformunda 50’ye yakın temsilci katıldı. Uygar Özesmi’nin moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı Çanakkale Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde yaklaşık 3,5 saat sürdü.

cevreciler-sorumluluk-gonulluluk-orgutluluk-u-tartisti-249904-1.
İlhan Pirinçciler

Toplantının açılış konuşmasını ev sahibi İda Dayanışma Derneği’nden İlhan Pirinçciler yaptı. Pirinçciler, “Yaşam kaynaklarının sürekliliğini korumak zorundayız. Tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeli, üretim kaynaklarımızı sorgulamalıyız. Hepimiz biliyoruz ki Kazdağı hem insanlar, hem de termik santraller sebebiyle tehdit altında. İda Dayanışma olarak Çanakkale Belediyesi ile yenilenebilir ve yeşil bir kent oluşturmak için bir protokol hazırlıyoruz. Yakında şekillenecek ve yeşili destekleyen projelerimizi açıklayacağız” dedi.

ORTAÇ: BİRBİRİMİZE GÜVENMELİYİZ

Birlikte Yeşil Enerjiye proje koordinatörü ve aynı zamanda Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden Cemil Ortaç da, “Üretmeden tükettiğimiz veya tükettiğimiz kadar üretmediğimiz için sıkıntılar oluşmaya başladı. Kirlilik artık saklanamıyor. Bir çatı kadar küçük veya bir tarla kadar büyük bir alanda temiz enerjiyi üretmeliyiz. Peki, bunu nasıl yaygınlaştıracağız? STK’lere güvenmeliyiz, güçleri birleştirmeliyiz, ortak bir iletişim ağı kurmalıyız, hızla haberleşmeliyiz, birbirimizin etkinliklerimize destek olmalıyız, yüz yüze görüşmeleri önemsemeliyiz, uzman eğitimleri gerçekleştirmeliyiz, yurtdışındaki örnekleri ziyaret etmeliyiz, bilimin yeniliklerini öğrenmeliyiz ve bunu gerçekleştireceğimiz çalıştayla topluma aktarmalıyız” diyerek projenin yöntem ve planına ait başlıkları toplantıya katılanlara aktardı.

Yıllarca TEMA, Greenpeace ve Change.org’da projeler yürütmüş olan ve yakında ‘ekolojik ve adil bir türetim modelini hedefleyen’ Good4trust projesinde çalışmaya başlayacak Uygar Özesmi toplantının moderasyonuna geçti. Toplantıya Ayvalık, Edremit, Küçükkuyu, Nusratlı, Bayramiç, Bozcaada, Çanakkale, Gelibolu ve Gökçeada’dan katılan 50’ye yakın çevrecinin kendisinden ve mücadele alanlarından bahsetmesiyle toplantı devam etti.

cevreciler-sorumluluk-gonulluluk-orgutluluk-u-tartisti-249905-1.
Uygar Özesmi

SORUMLULUKTA EMPATİNİN ÖNEMİ

Uygar Özesmi toplantıda ilk olarak sorumluluk konusunu ele aldı. Katılımcıların sorumluluk konusunda eğitim, aidiyet, sevgi, bağlılık, konuya ortak etme, aile kavramlarıyla pekiştiğini aktarmasından sonra Özesmi, “Sorumlulukta empati önemli. Bu da anksiyeteden geliyor. Yani empati, sevdiğin, değer verdiğin, farkında olduğun şeylerin zarar görmesi konusunda kaygıyla (anksiyeteyle) açıklanabilir” dedi. Özesmi ayrıca “Transandantalizm’le de bu konuyu ilişkilendirebiliriz. Yani bir anlamda doğayla bir olma hali, kendi benliğini doğanın benliği içinde kaybetme hali. Doğaya hayran olma hali. Çınar ağacının heybetine, güzelliğine, toprağına hayran olan bir adam varsa gel de kes bakalım o çınarı kolaysa” diyerek sorumluluk kavramını hayranlık ve sevgi farkörleri ile ilişkilendirdi.

Toplantının gönüllülük başlığında katılımcılar kendi başlarından geçen gönüllülük hikayelerini aktardılar. Kızılay’a kan bağışı yapan, belediye desteğiyle çorba dağıtan, gözleri görmeyen yurttaşlara kitap okuyan, kadınlara şiddetle mücadele konusunda çalışmalar yapan, kuş gözlemleri gerçekleştiren ve depremde görev alan kişilerin anlattığı bir çok gönüllülük öyküsü katılımcılarla paylaşıldı ve birlikte irdelendi. Gönüllülük kavramının manevi tatmin noktası, sivil toplum örgütlenmeleri ve gönüllü örgütlenme modelleri de yine konuşulan konular arasındaydı.

ÜÇÜNCÜ TOPLANTI AYVALIK’TA

Toplantı verilen aranın ardından örgütlenme konusuyla sona erdi. Örgütlenme başlığı altında karşılaşılan problemlerde ve tehditlerde taktik, strateji, yaklaşım faktörleri Çanakkale’de karşılaşılan güncel sorunlar ekseninde tartışıldı. Burada en önemli noktanın nihai hedefin belirlenmesi olduğu dile getirildi. Yerel örgütlenmelerle, diğer büyük çevre platformlarının yapıları arasındaki farklar da katılımcı örnekleriyle paylaşıldı. Örgütlülükte güç kavramı ve güç haritasının oluşturulmasının önemi de yine aktarılan detaylar arasındaydı.

cevreciler-sorumluluk-gonulluluk-orgutluluk-u-tartisti-249903-1.

Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ve 3,5 saati aşkın süren toplantının ardından diğer bölgelerden gelen çevreciler 11 Mart’ta Ayvalık’ta görüşmek üzere vedalaştı. Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği tarafından hazırlanan “Birlikte Yeşil Enerjiye” projesinin İklim İçin STK Ağı kapsamında yapılan yüz yüze buluşmaların üçüncüsü 11 Mart Cumartesi günü Ayvalık’ta gerçekleşecek. ‘Şiddetsiz İletişim-Sivil İtaatsizlik-Savunuculuk’ konularının konuşulacağı toplantının moderatörleri Eylül Özyürek ve Pınar İlkiz olacak. Toplantıya Kuzey Ege’deki tüm çevre oluşumları davetli.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol