birgün

24° PARÇALI AZ BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 03.04.2018 14:44

Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali, bu yıl da dolu dolu

Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali, bu yıl da dolu dolu

Bu yıl ikincisi düzenlenen Çevrimdışı İstanbul Uluslararası Şiir Festivali, Çevrimdışı İstanbul Dergisi’nin ev sahipliğinde, Hollanda Başkonsolosluğu’nun ana sponsorluğunda, etc. Stratejik İletişim ve DAM'ın katkılarıyla 5 Nisan 2018 tarihinde DAM’da başlıyor.

Çeşitli ülkelerden sanatçıların katılacağı festival, 5-7 Nisan 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Bu yılın ana teması Şiir: Sonsuzluk Makinesi” olarak belirlenen festivalin ana etkiliği 7 Nisan saat 19:00’da başlayacak DAM'daki şiir, müzik ve dans performansı olacak.

Mustafa Köz’un onur konuğu olduğu festivale, müzisyen Jehan Barbur ile Robot Şair (Deniz Yılmaz) da şiirleri ile katılacak. Festivalde Türkiye’den Emel İrtem, Çağla Meknuze, Emel Kaya, Betül Dünder, Emel Kaya, Engin Özmen, Gökhan Arslan, Mahir Karayazı ile Mustafa Atapay şiirleri ile yer alırken; festivalin yabancı konukları ise Hollanda’dan Simone Atangana Bekono, Frank Keizer, Mischa Andriessen ile Marije Langelaar, İzlanda’dan Ásta Fanney Sigurðardóttir, Yunanistan’dan Christos Koukis, Moğolistan’dan Hadaa Sendoo, Hindistan’dan Hemant Divate, İsveç'ten Cecilia Perrson, Almanta’dan Max Czollek, ABD’den Tara Skurtu, Belçika'dan Michael Vandebril ile Romanya’dan Tiberiu Neacsu olacak.

İstanbullu sanatseverlerin ücretsiz olarak izleyebilecekleri Festival, ağırlıkla Beyoğlu’nun tanınmış sanat mekânlarından DAM’daki etkinliklerle gerçekleştirilecek.

PROGRAM

5 Nisan, Perşembe / April 5, Thursday

16:00 Şairlerin Yuvarlak Masa toplantısı / Roundtable Discussion with Poets

Yönlendiren / Moderator: Tunca Çaylant

Yer / Place: DAM (www.damdayiz.org, İstiklal Caddesi -Emir Nevruz Sok. No:2 Panaiya Apt. Kat:4 Beyoğlu)​

19:00 Şiir-Performansı ve Mustafa Köz Şiiri / Poetry Performance and The Poetry of Mustafa Köz:

Performans / Performance: Cüneyt Uzunlar

Yönlendiren / Moderator: Gonca Özmen; Konuşmacılar / Talks by: Gökçenur Ç., Emel İrtem

Yer / Place: DAM

6 Nisan, Cuma / April 6, Friday

11:00 Yeditepe Üniversitesi Şiir Dinletisi #1 / Yeditepe University Poetry Reading #1

Ásta Fanney Sigurðardóttir (İzlanda / Iceland), Cecilia Persson (İsveç / Sweden), Christos Koukis (Yunanistan / Greece), Hadaa Sendoo (Moğolistan / Mongolia), Hemant Divate (Hindistan / India)

13:00 Yeditepe Üniversitesi Şiir Dinletisi #2 / Yeditepe University Poetry Reading #2
Max Czollek (Almanya), Michael Vandebril (Belçika / Belgium), Tara Skurtu (ABD / USA), Tiberiu Neacsu (Romanya / Romania), Marko Pogacar (Hırvatistan / Croatia)​

Yönlendiren / Moderator: Kuzey Topuz

Yer / Place: Yeditepe Üniversitesi / Yeditepe University

19:00 Hollanda-Türkiye Şiir Çeviri Atölyesi Etkinliği / Dutch-Turkish Poetry Translation Workshop Reading *

Frank Keizer, Marije Langelaar, Mischa Andriessen, Simone Atangana Bekono; Çağla Meknuze, Efe Duyan, Emel Kaya, Gökçenur Ç., Selahattin Yolgiden​

20:30 Kokteyl / Cocktail Reception​

Yer / Place: İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu / Palais de Hollande Istanbul (İstiklal Cd. No:197, Beyoglu)

* Katılım sınırı nedenilyle e-posta göndererek kayıt yapılması gerekmektedir. / Please register by sending an e-mail to info@cevrimdisiistanbul.com & Lütfen kimlikle geliniz. / Please bring an ID with you​

7 Nisan, Cumartesi / April 7, Saturday

19:00 Açılış Kokteyli / Opening Reception​

20:00 Şiir Dinletisi ve Dans Performansı / Poetry Reading and Dance Performance

Mustafa Köz (Onur Konuğu / Guest of Honor), Ásta Fanney Sigurðardóttir (İzlanda / Iceland), Betül Dünder, Cecilia Persson (İsveç / Sweden), Christos Koukis (Yunanistan / Greece), Çağla Meknuze, Deniz Yılmaz (Robot Şair / Robot Poet), Emel İrtem, Emel Kaya, Engin Özmen, Frank Keizer (Hollanda / Netherlands), Gökhan Arslan, Hadaa Sendoo (Moğolistan / Mongolia), Hemant Divate (Hindistan / India), Jehan Barbur, Mahir Karayazı, Marije Langelaar (Hollanda / Netherlands), Marko Pogacar (Hırvatistan / Croatia), Max Czollek (Almanya), Michael Vandebril (Belçika / Belgium), Mischa Andriessen (Hollanda), Mustafa Atapay, Onur Behramoğlu, Simone Atangana Bekono (Hollanda / Netherlands), Tara Skurtu (ABD / USA), Tiberiu Neacsu (Romanya / Romania), Yıldız Güventürk (Dans Performansı / Dance Performance)

22:00 Konser / ConcertYer / Place: DAM

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol