birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 26.03.2020 09:52

Ceza infaz düzenlemesinde bir koronavirüs fırsatçılığı daha: Cezaevlerinde basına ek ambargo

AKP'nin hazırladığı ve cinsel saldırı suçluları ile uyuşturucu suçlularını da kapsadığı için tepki çeken ceza infaz yasası düzenlemesinde bir fırsatçılık daha yapıldığı ortaya çıktı. Düzenlemeye göre Basın İlan Kurumu'nun keyfi ilan ambargosu koyduğu gazetelerin cezaevlerine alınmaması öngörülüyor. CHP PM üyesi İlhan Cihaner duruma tepki gösterdi

Ceza infaz düzenlemesinde bir koronavirüs fırsatçılığı daha: Cezaevlerinde basına ek ambargo

Koronavirüs salgını nedeniyle AKP'nin hazırladığı ceza infaz yasa teklifi düzenlemesiyle cezaevlerine Basın İlan Kurumu tarafından ilan ambargosu getirilen yayınların alınmaması öngörülüyor.

Düzenlemeye sıkıştırılan 'Basın İlan Kurumu aracılığıyla resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı bulunmayan gazeteler, ceza infaz kurumuna kabul edilmez" ifadeleri metinden çıkarılmazsa, cezaevlerine keyfi ilan ambargosu konan gazeteler giremeyecek.

Duruma tepki gösteren CHP PM üyesi İlhan Cihaner, "İktidardan bir fırsatçılık ve atı alıp Üsküdar’a geçme klasiği daha! Ne ilgisi varsa İnfaz Yasa teklifine/çalışmasına, Basın İlan Kurumu’ndan ilan ve reklam almayan gazetelerin cezaevlerine alınmasına yasak getirilmesi hükmü konulmuş," ifadelerini kullandı.

Basın İlan Kurumu, daha önce BirGün, Evrensel ve Yeni Asya gazetelerine keyfi gerekçelerle ilan yasağı getirmiş, gazetemiz BirGün'ün ilan yasağı daha sonra kaldırılmıştı.

Teklif daha önce de cinsel saldırı suçu işleyenlerin ve uyuşturucu satıcılarının düzenleme kapsamına alınmasıyla büyük tepki çekmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız