Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddiaları" başlığıyla yayımlanan haberlere ilişkin bir açıklama yapan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Türkiye'deki tüm ceza infaz kurumlarında yürütülen uygulama, iş ve işlemlerin Anayasa ve kanunların çizdiği çerçevede yürütüldüğünü savundu.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden cezaevlerindeki 'işkence' iddialarına ilişkin açıklama

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünce, "Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddiaları" başlığıyla yayınlanan haberlerin manipülatif, karalayıcı ve algı oluşturmaya yönelik olduğu öne sürüldü.

Kurumun internet sitesinde yer verilen açıklamada, "Cezaevlerinde işkence ve kötü muamele iddiaları" başlığıyla bir haber yayımlandığı, haberin içeriğinde "suç duyurularının takipsiz kaldığının" iddia edildiği anımsatıldı.

'İDDİALAR ALGI OLUŞTURMAYA YÖNELİK'

Söz konusu iddiaların manipülatif, karalayıcı ve algı oluşturmaya yönelik olduğu öne sürülen açıklamada, Türkiye'deki tüm ceza infaz kurumlarında yürütülen uygulama, iş ve işlemlerin Anayasa ve kanunların çizdiği çerçevede olduğu, ayrıca uluslararası standartların üzerinde, insan haklarına saygılı ve modern infaz sistemiyle uyumlu şekilde yürütüldüğü savunuldu.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"DW'nin ülkemizde bağımsız kurum ve kuruluşlar tarafından sürekli denetlenen ceza ve infaz kurumları ile ilgili yalan ve algıya yönelik haberler üretmek yerine, kendi ülkesindeki cezaevlerinde yaşanan ve birçok medya organına yansıyan şiddet, kötü muamele, tecavüz ve intihar olaylarını araştırıp haber yapmasında fayda olduğu düşünülmektedir. DW'nin genel yayın politikasının ülkemiz kurumlarını yıpratmaya yönelik olduğu bilinmekte olup söz konusu haber de subjektif değerlendirmeler içermekte, basının tarafsızlığı ilkesine gölge düşürecek niteliktedir. DW, olumsuz algı oluşturmaya ve ceza ve infaz kurumlarımızı karalamaya yönelik haberlerine bir yenisini daha eklemiş olup bu tür haberlere itibar edilmemelidir."