birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Cezaevinde 1 yıl tutuklu kalan gazeteci Deniz Yücel'in tazminat talebi reddedildi

MEDYA 12.09.2019 15:01
Cezaevinde 1 yıl tutuklu kalan gazeteci Deniz Yücel'in tazminat talebi reddedildi
Abone Ol google-news

Gazeteci Deniz Yücel’in bir yıl boyunca tutuklu kalması nedeniyle açtığı tazminat davası İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından reddedildi.

Duvar'ın haberine göre, Die Welt gazetesinin Türkiye muhabiriyken 17 Şubat 2017’de haberleri nedeniyle gözaltına alınarak tutuklanan ve bir yıl cezaevinde kalan Deniz Yücel, haksız ve hukuka aykırı tutukluluğu nedeniyle 2 milyon 980 bin TL istemiyle tazminat davası açmıştı.

Yücel, İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davaya yolladığı dilekçede Silivri Cezaevi’nde işkence gördüğünü açıklamıştı. Bu dava sürerken Anayasa Mahkemesi, 28 Haziran’da Yücel’in tutuklanması nedeniyle ifade özgürlüğünün ihlal edildiğini açıklamıştı.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün görülen tazminat davasında konuşan Yücel’in avukatı Veysel Ok, gözaltı süresinin tespit edilmesini ve müvekkilinin uğradığı zararın belirlenerek tazminata hükmedilmesini talep etti.

Mahkeme, verdiği kısa karar arasından sonra davayı reddetti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun