birgün

24° AÇIK

GÜNCEL 09.12.2018 10:44

Cezaevinde kelepçeli muayene!

Cezaevinde kelepçeli muayene!

Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde kelepçeli muayene dayatmasını reddeden tutuklu Baki Can Işık’a gardiyanların saldırdığı, saldırılara tepki gösteren tutuklulara da gardiyanlar tarafından işkence uygulandıği iddia edildi.

Geçtiğimiz hafta, kelepçe ile tedaviye götürülmek istenen tutuklu Baki Can Işık; kelepçeli tedavinin bir insan hakkı ihlali olduğunu ifade ederek bu duruma tepki gösterdi. Işık’ın tepkisi üzerine gardiyanların, kelepçeli muayeneyi reddeden Baki Can Işık’ın kolunu bükerek işkence uyguladıği belirtildi. Gardiyanların, aralarında “Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” gerekçesiyle 11 aydır tutuklu bulanan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş’ın da bulunduğu diğer tutsaklara da aynı işkenceyi uyguladıği ifade edildi.

***

Ne olmuştu?
Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde tutukluların sağlık hakkına yönelik ihlaller daha önce de yaşanmış, tutuklulara tekli ring ve kelepçeli muayene dayatıldığı öğrenilmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız