birgün

10° AÇIK

GÜNCEL 25.03.2020 10:10

Cezaevindeki gazeteciler için çağrı: Koronavirüse yakalanmadan tahliye edilmeliler

Gazetecilere destek için kurulan Haberin Var Mı İnisiyatifi, sosyal medyada #GazetecilerDeEvdeKalsın kampanyası düzenleyerek koronavirüs tehdidi nedeniyle yapılacak 'af' düzenlemesine gazetecilerin de dahil edilmesini istedi

Cezaevindeki gazeteciler için çağrı: Koronavirüse yakalanmadan tahliye edilmeliler

Koronavirüs tedbirleri kapsamında cezaevindeki cinsel saldırı, uyuşturucu kaçakçılığı, hırsızlık, vergi kaçakçılığı, insan ticareti gibi suçlardan ceza alanların serbest bırakılması için düzenleme getirilirken, gazeteciler kapsam dışında tutuldu.

Gazetecilere destek için kurulan Haberin Var Mı İnisiyatifi, düzenlemenin gazetecileri de kapsaması için çağrı yaptı.

İnisiyatiften yapılan açıklamada "Hükümlülerin infaz sürelerinde azaltmaya gidilmeli, 3 yıldan az infazı kalanlar ise ayrımsız bir şekilde, hastalığa yakalanmadan derhal tahliye edilmelidir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriterlerine gore şiddet çağrısı içermeyen fikirlerin açıklanması ve yayılması bir haktır. Yalnızca bu haklarını kullandıkları için hapsedilen tüm gazeteciler de tahliye edilsin, bu sıkıntılı günleri aileleriyle bir arada geçirebilsinler" denildi

Çağrı saat 11:00'de #GazetecilerDeEvdeKalsın etiketiyle sosyal medya kampanyasına dönüşecek.

İnisiyatiften yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

Türkiye’deki 389 hapishanede doluluk oranı yüzde 121. Aralık ayı rakamlarına göre hapishanelerde, aralarında yüzden fazla gazetecinin de olduğu 208 bin hükümlü, 55 bin tutuklu var.

Birçok ülke koronavirüs tehdidi nedeniyle cezaevlerini boşalttı. Türkiye’de hükumet benzer endişelerle infaz süreleriyle ilgili bir çalışma yürütüyor. Ancak anlaşıldığı kadarıyla bu çalışma cinsel saldırı suçlarını, uyuşturucu kaçakçılığını, hırsızlığı, vergi kaçakçılığını, insan ticaretini kapsıyor.

Mesleğini icra etmekten başka bir suçu bulunmayan gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler ise salgın tehdidine rağmen cezaevlerinde kalacak.

Bu yaklaşım öncelikle Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı!

İstisna olması gereken tutukluluk tedbiri “kaçma şüphesi, kuvvetli suç delili” gibi gerekçelerle yersizce kullanılmışken, ifade edilen dusuncelerden, yapılan haberlerden dolayı tutuklanmış olanlar derhal tahliye edilmelidir.

Hükümlülerin infaz sürelerinde azaltmaya gidilmeli, 3 yıldan az infazı kalanlar ise ayrımsız bir şekilde, hastalığa yakalanmadan derhal tahliye edilmelidir.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kriterlerine gore şiddet çağrısı içermeyen fikirlerin açıklanması ve yayılması bir haktır. Yalnızca bu haklarını kullandıkları için hapsedilen tüm gazeteciler de tahliye edilsin, bu sıkıntılı günleri aileleriyle bir arada geçirebilsinler.

Hayata ve toplum sağlığına hep beraber sahip çıkalım.

Sesimize ses katın!

Bugün
⏰ 11:00’de
#GazetecilerDeEvdeKalsın
etiketiyle paylaşıyoruz.

Hayati bir öneme sahip bu meselede sesimizi duyurmak için siz de paylaşır mısınız?

Herkese sağlıklı günler dileriz."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız