birgün

29° PARÇALI AZ BULUTLU

Cezaevindeki ihlaller önlenemez hale geldi

CHP’li Barış Yarkadaş, cezaevlerindeki hak ihlallerinin katlanılmaz bir boyuta geldiğini söyledi. Cezaevindeki açlık grevine ilişkin açıklama yayımlayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, “Cezaevlerindeki sorunlara dikkat çekmek için açlık grevi yapıyoruz” dedi

GÜNCEL 01.04.2017 09:26
Cezaevindeki ihlaller önlenemez hale geldi
Abone Ol google-news

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, referandum çalışmasına devam ettiği Şile’den dönerken gazetecilere açıklama yaptı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a da seslenen Yarkadaş, “Cezaevlerinde yaşanan insan hakları ihlallerinde patlama var” diye konuştu. Yarkadaş, “Sayın Bozdağ, Meclisi fesh edecek olan anayasayı kabul ettirmek için uğraşmaktan, cezaevlerinde ne olup bittiğine bakamıyor. Oysa ki; cezaevlerindeki hak ihlalleri katlanılmaz boyutlara ulaştı. Bakın sadece bugün iki şikâyet geldi bana, bunlardan biri Ankara Keskin Cezaevi’nden. Tutuklu Savcı Muzaffer Bayram’ın her iki kolu da bileğinden kırılmış. Buna ilişkin rapor da var. Ancak Bayram, buna rağmen hücrede tek başına tutuluyor. Bu kabul edilebilir bir uygulama değil” dedi.

Bebeğe oyuncak yasağı
Başka bir hak ihlalinin ise İstanbul’da devam ettiğini belirten Yarkadaş, “Sekiz aylık Miraz bebeğin çilesi bitmiyor. Annesi tutuklandığı için cezaevinde yaşamak zorunda kalan bebeğin tüm yaşamsal hakları ihlal ediliyor. AKP bunu da duymazdan geliyor” şeklinde konuştu. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a seslenen Yarkadaş, “Bu keyfi ve kabul edilemez uygulamalara derhal son verin” çağrısında bulundu.

Sarıhan, açlık grevlerini sordu
CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, cezaevlerindeki hak ihlalleri nedeniyle başlayan açlık grevlerini ve hasta tutukluların durumunu Meclis gündemine taşıdı. Sarıhan, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinde, başta Şakran Cezaevi olmak üzere Sincan Kadın Kapalı Cezaevi, Edirne F Tipi Cezaevi, Tekirdağ T1 Cezaevi ve Van T Tipi Cezaevindeki süresiz açlık grevlerinin yaklaşık 45 gündür devam ettiğini ve endişe verici bir boyuta ulaştığını belirtti. Sarıhan, tutukluların yaşayabilecekleri sağlık sorunlarıyla ilgili ne tür önlemler alındığını ve açlık grevlerini önlemek için nasıl bir strateji izleneceğini sordu.

Cezaevi KHK’leri yeniden düzenlenmeli
HDP Cezaevi Komisyonu Sözcüsü ve Muş Milletvekili Burcu Çelik ile HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, cezaevlerinde devam eden açlık grevlerine ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Çelik, açlık grevlerinin cezaevlerindeki keyfi ve hukuksuz uygulamaların bir sonucu olduğunu belirtti. Önder de, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan Pazartesi günü görüşmek üzere randevu aldıklarını açıkladı. Çelik, “Türkiye cezaevlerinde devam eden ihlaller yeni başlamadı. Bir an önce yüzümüzü cezaevlerine çevirmeli ve KHK’lere ilişkin yeniden bir düzenleme sağlanmalı” dedi. Sırrı Süreyya Önder ise şöyle konuştu: “Selahattin Demirtaş ve milletvekili arkadaşlarımız, tüm mahkûmlara dönük adaletsiz uygulamaları görünür kılmak için açlık grevine başladılar. Bu durum eğer demokrasiye inanıyorsanız, utanç vericidir. Bu ülkenin üçüncü büyük partisinin eş genel başkanı ve milletvekilleri cezaevlerindeki hukuksuz uygulamaları görünür kılmak için bedenlerini açlığa yatırdılar. Adalet Bakanından randevu talep ettik. Pazartesi görüşmeyi ümit ediyoruz.”

***

Şahsımız için hiçbir talebimiz yok
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tutulduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nden kendisinin de dahil olduğu açlık grevine ilişkin avukatları aracılığıyla açıklamada bulundu. Milletvekilleri olarak kendileri için hiçbir talepleri olmadığını belirten Demirtaş, “Açlık grevine ve cezaevlerindeki sorunlara dikkat çekmek, Adalet Bakanlığı’nın sorumluluğunu hatırlatmak ve özel olarak da Edirne Cezaevi Müdürü’nün keyfi uygulamalarını protesto etmek için açlık grevi yapıyoruz” dedi. Demirtaş, “Türkiye cezaevlerinde yaşanan hukuk dışı, gayri insani ve keyfi uygulamalara dikkat çekmek istiyoruz. Bu sorunlardan kaynaklı birçok cezaevinde 40 günü aşkındır devam eden açlık grevleri vardır. Adalet Bakanlığı’nın kendi sorumluluk alanındaki bu ciddi meselelere duyarsız kalmasını kabul etmemiz mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

***

Yüzler açlık grevindeki tutukluların sesi oldu

Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi, cezaevindeki tutukluların 40’ı aşkın gündür sürdürdüğü açlık grevine ilişkin, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde eylem yaptı. Yüzlerce yurttaşın katıldığı eylemde konuşan Zindanlarla Dayanışma İnisiyatifi Eş Sözcüsü Gülsev Kaya, “Bizler var olduğu sürece tutukluların sesi olmaya devam edeceğiz. İçeride bulunan politik tutsaklar yalnız değildir” dedi. HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise şunları söyledi: “Yılmayacağız, boyun eğmedik eğmeyeceğiz. 16 Nisan’da cezaevinde olan insanlar nasıl seslerini bedenleriyle yükseltiyorlarsa bizler de seslerimizi yükselteceğiz.” Zeynep Kuray

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol