birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 15.10.2020 12:14

Cezaevleri elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyememiş!

CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, Sayıştay raporlarına göre ceza infaz kurumlarının, elektirk, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemediğini belirtti. Sümer, "AKP İktidarının Türkiye’yi getirdiği noktada artık sadece vatandaş değil kamu kurumları bile temel ihtiyaçtan kaynaklı faturalarını ödeyemez hale gelmiştir" dedi.

Cezaevleri elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyememiş!

Sayıştay raporları Türkiye’de resmi kurumların nasıl işlediğini gözler önüne sermeye devam ediyor.

CHP Adana Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Orhan Sümer, ceza infaz kurumları ve tutukevlerine dair Sayıştay paporlarındanki ilginç ayrıntıyı kamuoyu gündemine getirdi.

Sayıştay raporlarında ceza infaz kurumlarının, elektirk, su ve doğalgaz faturalarını ödeyemedeğinin yer aldığını belirten Sümer, yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

KAMU KURUMLARI DA TEMEL İHTİYAÇLARI KARŞILAYAMIYOR

“Özellikle Başkanlık Sisteminden sonra Türkiye’nin yönetilemediğini, adeta savrulduğunu her platformda dile getiriyoruz. Ekonomi yönetimindeki yanlış hamleler sonucunda Türkiye büyük bir krizin eşiğine kadar geldi. Vatandaş mutfakta yangın var derken, pembe tablolar çizen iktidarın aslında yandaşına gelince nasıl kaynak bulduğunu artık tüm Türkiye biliyor. Biz her seferinde vatandaş faturasını dahi ödeyemiyor, milyonlarca kişinin evinde doğalgaz, su ve elektrik faturası yüzünden icra gitmiş dediğimizde abartıyorsunuz diyorlardı. Sayıştay Raporlarını incelediğimizde görüyoruz ki ceza infaz kurumları, elektirk, su ve doğalgaz faturalarını ödeyememiş. Bu yüzden gecikme bedeli muhasebeleştirilmiş. Denetim sırasında sorulduğunda ise ödenek olmadığı, ek ödenek istendiği raporlara geçmiş. AKP İktidarının Türkiye’yi getirdiği noktada artık sadece vatandaş değil Kamu Kurumları bile temel ihtiyaçtan kaynaklı faturalarını ödeyemez hale gelmiştir.”

‘BASİRETSİZ YÖNETİM’

Orhan Sümer, ülkenin basiretsiz bir yönetimle karşı karşıya kaldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Liyakat sistemi, akraba ve yandaşlık sistemine evrildiği için yönetim kabiliyeti her geçen gün vasat bir hal almaktadır. Tarım Bakanı ‘Et Fiyatları yüksek değil’ der. Sağlık Bakanı ‘Her vaka hasta değil’ der. Ekonomi Bakanı ‘Kur benim için önemli değil’ der. Sonunda ülkemizi, vatandaşın zamlar altında ezildiği, devlet kurumlarının kendi faturasını dahi ödeyemediği, tüm komşularıyla kavgalı, vatandaşın devletine olan inancını yitirdiği bir ülke haline getirdiler.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol