Hatay ve Kahramanmaraş'ta, deprem felaketinin ardından mahkumlar isyan etti. Hatay'daki isyanın silahla bastırılması sonucu resmi açıklamaya göre 3 mahkum hayatını kaybetti. Cezaevlerinde onlarca mahkum yaralandı.

Cezaevlerinde deprem isyanı silahla bastırıldı: 3 mahkum öldü, onlarcası yaralandı

HABER MERKEZİ

Deprem felaketinin vurduğu kentlerde cezaevi isyanları çıktı. İsyanların şiddetle bastırılması sonucu resmi açıklamaya göre 3 mahkum hayatını kaybetti, onlarcası yaralandı.

Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nda firar girişimi yaşandığına dair görüntü ve haberler üzerine Adalet Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü'nden (CTE) yapılan yazılı açıklamada, Hatay T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan bir kısım adli hükümlü ve tutuklunun ‘firar teşebbüsünde bulunduğu’ ve ardından yangın çıkardığı ifade edildi.

Açıklamada, mahkumlara ‘müdahalede’ bulunulduğu kaydedildi. Çıkan olaylarda, 12 hükümlü ve tutuklunun yaralandığı ve hastaneye sevk edilenlerden 3’ünün yaşamını yitirdiği kaydedildi.

CTE tarafından yapılan ve sosyal medyada Hatay Cezaevine ait olduğu ileri sürülen videoya ilişkin de görüntülerin Hatay'da değil Kahramanmaraş Türkoğlu 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda kaydedildiği iddia edildi.

Bu olayda “ölüm hadisesinin yaşanmadığı ifade edilerek, “Hadisenin soruşturulması için Adalet Bakanımız tarafından Adalet Bakanlığı müfettişleri ile Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü kontrolörleri görevlendirilmiştir. Bunun dışındaki iddialar gerçek dışıdır” denildi.

Açıklamada bahsi geçen ve sosyal medyada yayınlanan videoda, mahkumların darbedilmiş halde yüz üstü yere yatırıldıkları ve ellerinin arkadan bağlandığı görülüyor. Ayrıca bir kişi, video esnasında görevlileri "Vurma yok" diye uyarma gereği duyuyor.