birgün

25° AÇIK

GÜNCEL 28.05.2020 09:03

Cezaevlerinde yeterli denetim yok

Cezaevlerinde yeterli denetim yok

İnsan hakları dernekleri Van’daki cezaevleri ve tutuklularla ilgili rapor hazırladı. Raporda, tutukluların koronavirüs salgını sürecinde yasal haklarından mahrum bırakıldığına dikkat çekilirken alınan tedbirlerin ise yetersiz olduğunun altı çizildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Van Şubesi ile Van Tutuklu ve Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER), salgın tehdidi nedeniyle risk oluşturan Van Yüksek Güvenlikli, T ve F tipi cezaevlerine yaptıkları ziyaretlerin sonucunda bir rapor hazırladı. Raporu açıklayan İHD Van Şube Başkanı Murat Melet, salgın sürecinde cezaevlerinde bulunan hasta tutukluların bir an önce serbest bırakılmasını istedi. Cezaevlerindeki tedbirlerin yetersiz olduğuna dikkat çeken Melet, “Cezaevleri tam olarak denetlenmiyor. Denetlenmesi için bağımsız heyetlerin cezaevlerine gidip gözlem yapması gerekiyor” dedi.

Raporda öne çıkan hak ihlallerden bazıları şu şekilde oldu:

►Son dönemde koğuş dezenfekte edilmiyor.

►Maske, eldiven ve dezenfektan ücret karşılığında koğuş içerisinde veriliyor.

►İnfaz süresi 1 yılın altına düşen tutukluların tahliyeleri için yasal haklarından yararlandırılmıyor.

►Cezaevi yönetiminin tutuklulara yönelik baskı, zorlama tarzında bir yaklaşımı var.

►Haber alma özgürlüğü ve kamusal bilgilere erişim hakları engelleniyor.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız