birgün

25° AÇIK

Cezaevlerinden şikâyet yağıyor

TBMM İnsan Hakları Komisyonu’na üç yılda 9 binden fazla hak ihlali başvurusu yapıldı. Cezaevleri ise 6 bin 761 hak ihlali başvurusuyla birinci sırada yer aldı.

GÜNCEL 04.12.2021 08:31
Cezaevlerinden şikâyet yağıyor
Abone Ol google-news

Hüseyin ŞİMŞEK

Saray rejimi toplum üzerindeki baskıyı tırmandırırken hak ihlallerine her geçen gün yenileri ekleniyor. Hak arama mücadelesi verirken seslerini yeterince duyuramayan yurttaşlar, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na dilekçe yağdırıyor. Ekim 2018'den bugüne kadar yapılan başvuruların sayısı 9 bin 30'a ulaştı.

En fazla başvuru cezaevlerinden. 6 bin 761 kişi hapishanelerde hak ihlaline maruz kaldığı için komisyonun kapısını çaldı. Adil yargılama hakkının ihlal edildiğini savunan vatandaşların sayısı ise bin 928 oldu. 858 yurttaş, yasal düzenleme yapılması, 288 kişi ise yerinde inceleme talebiyle komisyona başvuruda bulundu.

Komisyona memur sorunları hakkında 132, yardım talebi için 116, işçi sorunları için 98, sosyal güvenlik işlemlerinden şikayet için de 57 başvuru yapıldı. Engelli sorunları nedeniyle 41 başvurunun yapıldığı kuruma, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan 40 dilekçe geldi. Komisyona "Girişimde bulunun" talebini içeren 32 başvuru ulaşırken üniversite ve YÖK kaynaklı sorunlar için 31, gayrimenkul sorunları için 30 başvuru yapıldı.

HER ALANDA HAK ARAMA MÜCADELESİ

Tüm itirazlara rağmen AKP’nin yasal altyapı sağladığı ve kamuya girişte büyük sorunlara yol açan güvenlik soruşturması kaynaklı mağduriyetlerinin giderilmesi için 25 yurttaş komisyonun kapısını çaldı. 23 yabancının başvurduğu komisyona, terör kaynaklı sorunlar için 22, askerlikle ilgili sorunlar için 20, kayıp vakaları için 16, memuriyet sınavları hakkında 11, yabancı ülkeler ve uluslararası kuruluşlarla ilgili sorunlar için yedi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) başvuru yardım talebi için bir başvuru yapıldı.

375 başvuruda ise çeşitli konularda yardım taleplerinde bulunuldu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol