Tutuklu siyasetçiler bu bayramı da cezaevinde geçiriyor. Gültan Kışanak’ın kızı Evin Jiyan Kışanak, “Annem hâlâ çok umutlu, dirençli, onu çok özlüyorum’’ derken Selçuk Mızraklı’nın eşi Zeynep Mızraklı ise hukuksuzlukların bitmesini istedi.

Cezaevlerine bayram gelmedi

DİLAN ESEN

Koronavirüs salgını nedeniyle yakınlarını aylardır göremeyen mahkûmların yaşadığı haksızlık, bayramda da sürüyor. Çok sayıda siyasi tutukludan biri olan eski Diyarbakır Belediye Başkanları Gültan Kışanak ile Adnan Selçuk Mızraklı için de durum farklı değil. Siyasetçiler salgın tehlikesi nedeniyle bayramı adeta tecritte geçiriyor.

BU İNSANLAR NE YAPTI?

Haksız tutukluluğun yanında bir de salgınla mücadele ettiklerini söyleyen Kışanak’ın kızı Evin Jiyan Kışanak, BirGün’e konuştu. Kışanak, ekonomik kriz ve politik kaygılar nedeniyle pek çok tedbirin gevşetildiğini ancak hapishanelerde mart ayından beri tecrit uygulandığını aktardı.

Salgın sürecinin yapıcı yöntemler yerine tutukluların tecritte tutulmasıyla yürütüldüğünü vurgulayan Kışanak, şunları dile getirdi: ‘’Normalde koğuşlar arası sosyalleşme hakları vardı, uygulanmıyor. Aileler gidemiyor, avukatlar doğru düzgün görüşemiyor. Sistematik hak ihlalleriyle karşı karşıyayız. Koronavirüsün aşısı bulunana kadar biz bunları yaşamaya devam mı edeceğiz? Annem de dâhil bu insanlar hükümlü değiller, ev hapsine çıkarılabilirler, tutuksuz yargılanabilirler. Annem bugün 12 Eylül’ün 40’ıncı yılında yine cezaevinde. Yine aynı dehşet, aynı zulüm ve aynı kötülükle karşı karşıyayız. Bu insanlar ne yaptı? Kadınları öldürenleri, çocukları istismar edenleri saldırlar. Barış gelsin dedi diye annem yargılanıyor.’’

cezaevlerine-bayram-gelmedi-763228-1.
Gültan Kışanak ve kızı Evin Jiyan Kışanak

ANNEMİ ÇOK ÖZLÜYORUM

Yalnızca haftada bir gün ve 20 dakika boyunca tüm ailesiyle birlikte telefonda görüşmeye çalıştıklarını aktaran Kışanak, şunları kaydetti: ‘’Dedem yaşlı, 12 Eylül’de hapishane kapılarında kızını beklemiş. Şimdi de telefona çıkamadığında ‘Kızıma bir şey mi oldu?’ diye düşünüyor. Hepimiz ayrı bir gerginlik yaşıyoruz. Annemi muazzam özlüyorum, merak ediyorum, endişe duyuyorum. O da aynı kaygıları benim için yaşıyor. Annem hâlâ çok umutlu, dirençli. Herkesin de bayramını kutluyor. Şimdi bir kitap yazıyoruz beraber.’’

ARTIK ADALET GELSİN

Selçuk Mızraklı’nın eşi Zeynep Mızraklı ise herkesin bir arada olduğu bayramlarda eşinden ayrı olduğunu hatırlattı. Herkeste olduğu gibi kendilerinin de bu süreci büyük zorluklarla geçirdiğini belirten Mızraklı, ‘’Umudumuz bu durumun daha fazla uzun sürmemesi. Hakkın ve adaletin yerine gelmesi. Doktorlar bir hastayı iyileştirmek için yoğun bir çaba sarf ederken Adalet Bakanlığı salgın sürecinde binlerce insanın hastalanmasını engellemek için hiçbir çaba göstermiyor. Bunun akılla mantıkla açıklanabilecek bir yanı yok’’ diye konuştu.

cezaevlerine-bayram-gelmedi-763229-1.
Selçuk Mızraklı ve eşi Zeynep Mızraklı

Eşinin moralinin iyi olduğunu aktaran Mızraklı, ‘’Selçuk Bey’in morali iyi, güçlü bir insan ama orada olmaması gereken bir insan. 31 Mart’ta seçimler yapılıyor, Valilik 1 Nisan’da dilekçe yolluyor. Bu durum bir şeylerin alelacele yapıldığını, hukuki olmadığını çok net gösteriyor. Bu hukuksuz sürecin Türkiye’de yaşayan herkes için bitmesini istiyorum’’ ifadelerini kullandı.

2014’te seçildiği Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı sürdürdüğü 2016 yılında tutuklanan Gültan Kışanak toplam 14 yıl ceza alırken bu karar İstinaf Mahkemesi tarafından bozuldu. Kocaeli F Tipi Cezaevin’de tutulan Kışanak’ın davası tekrar görülüyor.

2019’da yapılan seçimlerde seçilen Selçuk Mızraklı ise ‘Silahlı terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla 9 yıl 4 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı Kayseri 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuluyor.