birgün

15° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

SİYASET 01.02.2020 00:26

'Cezalarla kayyumları meşrulaştıramazsınız'

'Cezalarla kayyumları meşrulaştıramazsınız'

Haber Merkezi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), tutuklanarak yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Eş Başkanı Selçuk Mızraklı hakkında 15 yıl hapis cezası istenmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, Mızraklı’nın yargı eliyle hazırlanan bir komplo sonucu tutuklandığı belirtilerek, “İktidar tarafından kayyum atamasına bahane yapılmak üzere hazırlanan ve tutuklu yargılandığı dosya, 25 Kasım 2019’da Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmeye başlanmıştır. Yapılan ilk duruşmada mahkeme heyeti dosyayı mütalaa için savcılığa göndermiştir. İddia makamı da 10 Şubat 2020 tarihinde yapılacak olan ikinci duruşmadan önce, alelacele bir mütalaa hazırlamıştır. Tutuklama ve cezalarla HDP’li siyasetçiler sindirilemez. Halkın meşru ve demokratik iradesini gasp eden, sandık hukukunu ve adaletini yok sayan, demokratik siyaseti işlevsiz kılan AKP-MHP iktidarı ve ona bağımlı çalışan yargı mensupları mutlaka evrensel hukuk ilkelerine göre yargılanacaklardır” denildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız