İHD, Zonguldak’ta istismar sonucu hayatını kaybeden çocukla ilgili açıklama yaparak tepki gösterdi. Çocuk istismarındaki artışın cezasızlık sebebiyle olduğu vurgulandı.

Cezasızlıktan besleniyor
Bebek için önceki gün düzenlenen cenazesine ailesinden kimse katılmamıştı. (Fotoğraf: DHA)

Haber Merkezi

Türkiye’de çocuk istismarı oranı her yıl artıyor. Son olarak Zonguldak’ta 2 yaşındaki bir çocuk, 25 yaşındaki bir erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılarak, yaşamını kaybetti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul ve Batman şubeleri tarafından yapılan açıklamada, “20 yılda 4,5 kat artış gösteren bir suçun münferit olduğunu söylemek, üzerini örtmekten başka bir anlam taşımıyor. Çocuk istismarının yükselmesinde; etkin yargılama yapılmaması, failin kim olduğunun yargılamaya etki etmesi, koruyucu ve önleyici politikaların eksikliği büyük rol oynuyor. Çok sayıda davada da somut olarak gördük ki failler cezasızlıktan, siyasal iktidarın söylem ve eylemlerinden güç alıyor” denildi. Çocuğun insan haklarını tanımak, ihlal etmemek, korumak ve gereğini yerine getirmekle yükümlü olan devlet; yasalarını, uygulamalarını, fiillerini yani her türlü politikasını çocuğun yüksek yararı ilkesine göre yapmak zorundadır. Ancak Türkiye’de çocuğun değil, kurumların, kişilerin “itibarı” ve “üstün yararı” ön planda tutuluyor” denilen açıklamada Kamuoyunun da takip ettiği en bilinen çocuk istismarı davalarının süreçlerine, sonuçlarına ve politik sorumluluğu olanların söylemlerine bakmanın, faillerin gücünü nerden aldığını, istismar oranların neden ve nasıl yükseldiğini net olarak gösterdiği vurgulandı.