birgün

24° AÇIK

Chair of Turkey's CHP responds to Erdoğan: 'Since when does one need permission to seek justice?'

BİRGÜN DAİLY 06.07.2017 16:38
Chair of Turkey's CHP responds to Erdoğan: 'Since when does one need permission to seek justice?'
Abone Ol google-news

On the 22nd day of the Justice March, chair of Turkey’s main opposition CHP, Kemal Kılıçdaroğlu, gave statements responding to latest assertions of President Erdoğan the massive march of the opposition.

During an interview with French channel France 24, Erdoğan had said he will ‘allow’ the final public meeting of the march in İstanbul’s Maltepe ‘so long there is no violence.’

Kılıçdaroğlu said on Thursday (July 6): “Nobody should forget this: we are holding this march for ‘justice.’ Some say ‘well, you are able to march because we permit it.’ Since when has seeking justice become at the mercy of someone? We are getting closer to Sunday and we are going to hold our public meeting without any problem”.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/adalet-yuruyusu-22-gununde-168485.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol