Che’yi hedef alan saldırıdan bu yana kapalı olan BM Güvenlik Konseyi’nin perdeleri açıldı

05.04.2019 12:01 DÜNYA
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını bir aylığına devralan Almanya, konsey salonunun Küba devriminin liderlerinden Che Guevara’yı hedef alan bazukalı saldırıdan beri kapalı duran perdelerini açtı. BBC Türkçe’de yer alan habere göre “Açıklık ve şeffaflığı’ simgelediği belirtilen bu adımla, 1964’ten beri gün ışığı almayan salon aydınlandı. Almanya’nın BM misyonunun Twitter hesabında “Birleşmiş Milletler üyeliği ve […]

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi dönem başkanlığını bir aylığına devralan Almanya, konsey salonunun Küba devriminin liderlerinden Che Guevara’yı hedef alan bazukalı saldırıdan beri kapalı duran perdelerini açtı.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre “Açıklık ve şeffaflığı’ simgelediği belirtilen bu adımla, 1964’ten beri gün ışığı almayan salon aydınlandı.

Almanya’nın BM misyonunun Twitter hesabında “Birleşmiş Milletler üyeliği ve sivil toplumda açıklık ve şeffaflık sadece sembolik açıdan değil, güvenilirlik ve meşruiyet açısından da önemlidir” denildi.

Kübalı devrimci Che Guevara 11 Aralık 1964’te bu salonda konuşma yaparken Doğu Nehri’nin karşısından BM binasına bazukayla ateş açılmıştı. Bazuka mermisi binanın 200 metre kadar yakınına düşmüş, ardından diplomatların güvenliği için Güvenlik Konseyi’nin kalın perdeleri kapatılmıştı.

Che Guevara, Küba Sanayi Bakanı sıfatıyla yaptığı ve Amerika Birleşik Devletleri’ni sert bir şekilde eleştirdiği konuşmasını kesmemişti. O dönem binbaşı olan Che, elinde purosu ve üzerindeki haki üniformasıyla delege salonunu dolaşırken saldırının “Her şeye daha da tat kattığını” söylemişti.

Saldırıda kullanılan ve üzerinde otomatik ateşleme düzeneği bulunduğu belirtilen bazuka daha sonra nehir kıyısında çalılıkların arasında bulunmuştu. İncelemeler sonunda BM duvarlarını delebilecek güçte olan bazukanın salonu vurabilecek şekilde konumlandırıldığı açıklanmıştı.