birgün

5° AÇIK

BİRGÜN DAİLY 12.09.2017 00:36

Chemical poisoning in Turkey’s southeast: 92 people hospitalized

Chemical poisoning in Turkey’s southeast: 92 people hospitalized

In Aktaş village of Turkey’s southeastern province of Siirt, nearly a hundred people were hospitalized on Monday (September 11) due to chemical poisoning caused by a leak from a barrel that was reported to have been brought to the village by a group of children who had found it near their village.

Shortly after the children opened the lid of the large unknown container in the village, 92 people – at least 23 of them children – began having symptoms of chemical poisoning, such as vomiting and nausea.

Provincial head of the Disaster and Emergency Management Authority (AFAD) in Siirt, Mehmet Cahit Akkoyun, said the poisoning is suspected to be caused by chlorine and carbon spill.

In a released statement, Health Ministry said while 92 people were hospitalized, the village was evacuated and the remaining 60 people were taken to a nearby zone monitored by Turkey’s Red Crescent (Kızılay). The Ministry also stated the poisoning happened due to ‘chlorine spill’.

Source: https://www.birgun.net/haber-detay/siirt-te-cok-sayida-kisinin-zehirlendigi-koy-bosaltildi-178872.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol